Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Dwie nowe ulice w Radomiu

dm, MZDiK 2023-11-03 08:37:00

Na radomskich Kończycach będzie wkrótce ulica Etiudy, a alejce w parku Stary Ogród będzie patronował Ryszard Szurkowski. O nadaniu takich nazw zdecydowali w trakcie sesji radomscy radni.

Stary Ogród

Ulica Etiudy to wewnętrzna droga dojazdowa, odchodząca na północ od ulicy Witolda Małcużyńskiego (na odcinku pomiędzy Kielecką a Pianistów). Powstają przy niej domy jednorodzinne, które dotychczas były przyporządkowane wyłącznie do ulicy Małcużyńskiego, ale z kolejnymi literami po numerach posesji. Mieszkańcy uznali, iż chcieliby mieć numerację obiektów w postaci liczb całkowitych, co znacznie ułatwiłoby identyfikację adresów. Wszyscy właściciele terenów podpisali zgodę na taką zmianę, wnioskując jednocześnie o nadanie dla tej ulicy nazwy: Etiudy. Doskonale pasuje ona bowiem do okolicznych ulic na Kończycach (Małcużyńskiego, Pianistów i Wiolinowej) oraz Pruszakowie (Kurpińskiego, Dworzaka, Namysłowskiego, Czajkowskiego, Różyckiego, Wieniawskiego, Sygietyńskiego, Elsnera, Szymanowskiego, Ogińskiego, Żeleńskiego, Nowowiejskiego, Joteyki oraz Noskowskiego). Wszystkie te nazwy są związane z muzyką, dlatego mieszkańcy słusznie poszli tym tropem i zawnioskowali o ulicę Etiudy. Zgodziła się na to najpierw Komisja Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu, a następnie - głosujący nad stosowną uchwałą radni - czytamy na mzdik.pl.

Aleja Ryszarda Szurkowskiego znajduje się w parku Stary Ogród w Śródmieściu. Biegnie po zachodniej stronie rzeki Mlecznej, odchodząc od ulicy Stanisława Wernera. W tym przypadku o nadanie nowej nazwy zawnioskowała grupa mieszkańców Radomia. Uzasadnili to tym, że ów patron to wybitny reprezentant polskiego kolarstwa, który zaczynał swoją karierę w Radomiaku Radom. Miejsce upamiętnienia słynnego kolarza także jest nieprzypadkowe, ponieważ w okresie międzywojennym, do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, wokoło stawu w tym parku istniał tor kolarski, na którym rozgrywano zawody kolarskie nawet o randze ogólnopolskiej. W tym przypadku radni także zagłosowali "za".

Obydwie uchwały wejdą w życie 14 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych