Czwartek 20 czerwca
Bogny, Florentyny, Bożeny
RADOM aktualna pogoda

Drugi dzień kwesty na cmentarzu równie udany jak pierwszy. Świetny wynik, rekord w jednej puszce!

bk 2013-11-02 20:53:00

Społecznicy z Komitetu Ochrony Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu już dziś mogą mówić o bardzo udanej kweście, ponieważ po dwóch dniach trafiło do puszek kwestarzy 35.827 zł. To wynik znacznie lepszy niż po trzech dniach ubiegłorocznej kwesty, kiedy to do puszek trafiło 33.800 zł. Absolutnym rekordzistą, do którego puszki trafiło aż 4.721,17 zł., jest radny Sławomir Adamiec. To również najlepszy wynik indywidualny w historii 18 lat kwest na radomskim cmentarzu.

Radny Sławomir Adamiec w stroju szlachcica robił podczas kwesty prawdziwą furorę. Nic dziwnego, że pobił rekord kwesty co do kwoty zebranej w jednej puszce.

W drugim dniu kwesty na radomskim cmentarzu przy Limanowskiego radomianie i osoby spoza Radomia, które odwiedziły groby bliskich, okazały się równie hojne jak w pierwszym dniu kwesty (24tyś. 432 zł.). Tym razem do puszek trafiło 11. 394 zł. (w roku 2012, w czasie drugiego dnia zebrano 8.815 zł.). Okazuje się, że z każdym rokiem mieszkańcy Radomia coraz bardziej doceniają potrzebę opieki nad zabytkami cmentarza oraz darzą ogromnym zaufaniem i szacunkiem trud społeczników, podejmujących prace renowacyjne przy najstarszych i najpiękniejszych nagrobkach. Z każdym rokiem przybywa kwestujących, zarówno wśród znanych radomian, ale przede wszystkim młodzieży radomskich szkół. Już w ciągu dwóch dni, w kweście uczestniczyło ponad dwustu uczniów; zarówno szkół podstawowych (PSP: 2, 13, 17, 28, 32, 34, 33, ZSI), gimnazjów (PG: 3, 2, 13, 8) jak i ponadgimnazjalnych (Samochodówka, Ekonomik, Elektronik, ZDZ, Budowlanka; LO: III, IV, VI). Bardzo aktywna w czasie kwesty okazała się Młodzież Wszechpolska, która w ciągu drugiego dnia do dwóch puszek zebrała 882 zł. W drugim dniu w kweście uczestniczyli również przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych; wśród nich m.in.: Polskie. Towarzystwo Numizmatyczne, Bractwo Kurkowe, Prawica Rzeczpospolitej.

Do indywidualnej puszki najwięcej trafiło 4721,17 zł. Kwestował z nią radny Sławomir Adamiec. To również najlepszy wynik indywidualny w historii 18 lat kwest na radomskim cmentarzu.

Kwesta trwać będzie jeszcze w nadchodzącą niedzielę, w godz. 10.00 – 16.00. Społecznicy liczą, że uda im się przekroczyć sumę 40.000 zł, co byłoby drugim wynikiem w historii radomskich kwest. W 2010 r. (rok wyborczy), do puszek kwestarzy trafiło ponad 50.000 zł.

Przypomnijmy również, że w dniu wczorajszym, podczas kwesty na warszawskich Powązkach, kwestarze (znani politycy, artyści, dziennikarze i celebryci) zebrali ok. 160 tys. zł, co sprawia, że radomski wynik można określić, jako znakomity, biorąc pod uwagę wielkość obu cmentarzy i różnice w ilości osób odwiedzających cmentarz.

W dzisiejszej kweście uczestniczyli m.in.:Przewodniczący Komitetu Jerzy Przyborowski, były wiceprezydent Radomia Janusz Wieczorek, radni Sławomir Adamiec i Marek Szary, Przemysław Ziemba z PTN, dziennikarz i fotografik Dariusz Osiej, Andrzej Stefański, znany cukiernik Maciej Świdziński oraz szefowa radomskiego Sanepidu dr Lucyna Wiśniewska (Prawica Rzeczpospolitej).

O wczorajszej kweście pisaliśmy tutaj .

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych