Wtorek 24 maja
Joanny, Marii, Zuzanny
RADOM aktualna pogoda

Czy woda z kranu jest wolna od koronawirusa?

mawi 0000-00-00 00:00:00

Wody z kranu powszechnie używamy do przygotowania napojów, posiłków, zmywania naczyń czy prania. Wiele osób pije też wodę bezpośrednio z kranu. Czy podczas epidemii koronawirusa jest to bezpieczne?

Woda płynąca w radomskich kranach jest regularnie badana w laboratorium Wodociągów Miejskich

W swoich publikacjach z marca 2020 r. informuje Światowa Organizacja Zdrowia, że obowiązujące procedury i środki stosowane w uzdatnianiu wody przeznaczonej do spożycia są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej, a proces dezynfekcji wody zapewnia szybką utratę aktywności koronawirusa. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy te metody są stosowane. Jak to się robi w Radomiu?

- Metody uzdatniania wody, stosowane w naszych wodociągach są nowoczesne i powszechnie używane  przez przedsiębiorstwa wod-kan. Są to: filtracja,  utlenianie oraz dezynfekcja wody związkami chloru z możliwością zastosowania promieniowania UV. Zapewniają one pełne bezpieczeństwo sanitarne wody zarówno pod względem obecności wirusów, jak również innych mikroorganizmów chorobotwórczych - informuje Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu.

W radomskich wodociągach jako środek do dezynfekcji wody, który zapewnia jej stabilną jakość w trakcie dystrybucji do odbiorców, stosuje się dwutlenek chloru lub podchloryn sodu. Woda dostarczana klientom spełnia wszystkie warunki, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. 

Wodociągi Miejskie w Radomiu prowadzą badania wody na każdym etapie jej produkcji. - W sposób ciągły prowadzona jest zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna kontrola jakości. 

Wewnętrzna kontrola jakości wody przeznaczonej do spożycia, w Radomiu i w okolicznych gminach zaopatrywanych przez naszą firmę, opiera się na badaniach prowadzonych w kilku punktach wprowadzania wody do sieci oraz w kilkudziesięciu innych zlokalizowanych na sieciach wodociągowych - mówi Ewa Gos, zastępca dyrektora Zakładu Wodociągowego. 

Jak dodaje, do celów kontroli prawidłowości i efektywności przebiegu procesów technologicznych oczyszczania wody prowadzona jest także kontrola jakości wody ujmowanej (surowej). 

Badań wody w Wodociągach Miejskich dokonuje Laboratorium Badawcze Dział Sekcji Wody oraz w laboratoria zewnętrzne. Woda badana jest w zakresie wybranych parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych. 

W celu zapewnienia jakości badań oraz potwierdzenia kompetencji technicznych do ich wykonywania, Laboratorium Badawcze Wodociągów wdrożyło system zarządzania zgodny z wymaganiami obowiązujących przepisów, czego wynikiem było uzyskanie akredytacji udzielonej przez Polskie Centrum Akredytacji. - Laboratoria zewnętrzne, z których usług korzystamy, również posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacji - zapewnia Ewa Gos.

Jak zapewnia Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa wirusa SARS-CoV-2 w wodzie pitnej. Wartym podkreślenia jest także fakt, iż wirusy z rodzaju koronawirusa nie są czynnikiem wywołującym choroby wodno-zależne. 

Pracownicy wodociągów zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z epidemią koronawirusa. Mamy dotyczenia ze wzrostem zużycia nawilżanych chusteczek lub podobnych akcesoriów do higieny osobistej czy ręczników papierowych, których nie wolno wyrzucać do instalacji kanalizacji sanitarnej, gdyż może to powodować awarie pomp i sieci kanalizacyjnych. Warto o tym pamiętać i wyrzucać te odpady do kosza.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych