Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Bene Merenti Civitas Radomiensis dla Ewy Gęgi-Osowskiej

dm, UM Radom 2024-06-18 13:17:00

Nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych, organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Ewa Gęga-Osowska została odznaczona medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis. Najwyższe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Miasta Radomia wręczył wiceprezydent Łukasz Molenda, podczas koncertu, który odbył się z okazji jubileuszu 45-lecia działalności pedagogiczno-artystycznej Ewy Gęgi Osowskiej. Wystąpili m.in. Magdalena Schabowska, Monika Świostek i Anna Włodarska-Szetla.

Ewa Gęga-Osowska jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, przez dziesięciolecia wychowała wielu wybitnych artystów, którzy z sukcesami koncertują na całym świecie. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Od 27 lat organizuje wydarzenie, które przyciąga do Radomia najwybitniejszych muzyków i aktorów. Tym samym ma olbrzymie zasługi w promowaniu wizerunku miasta.

W 2000 r. Ewa Gęga-Osowska powołała i do dziś kieruje Fundacją Ars Antiqua Radomiensis, której głównym celem jest przywrócenie Mikołajowi z Radomia należnego miejsca w kulturze Radomia, regionu i kraju. Dzięki jej staraniom, sygnał festiwalu, „Alleluja” Mikołaja z Radomia stał się oficjalnym hejnałem miasta.

Ewa Gęga-Osowska za propagowanie i upowszechnianie muzyki, a w szczególności muzyki dawnej, za rozsławianie Mikołaja z Radomia, a także za edukację dzieci i młodzieży, otrzymała m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych