Sobota 20 lipca
Czesława, Hieronima, Eliasza
RADOM aktualna pogoda

Aplisens będzie budować kolejną halę w Radomiu?

Grzegorz Grelo, red. K.S. 2014-03-05 09:30:00

W najbliższych trzech latach Aplisens planuje przeznaczyć blisko 40 mln złotych na inwestycje. Strategia spółki na lata 2014-2016 zakłada umocnienie się na pozycji lidera na krajowym rynku aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki oraz zwiększenie udziału w krajach WNP, UE oraz wybranych krajach pozaeuropejskich. Spółka zamierza dokończyć budowę fabryki przetworników ciśnienia w Radomiu oraz zakładu produkcji czujników i przetworników temperatury w Krakowie, co pozwoli uzyskać pełne moce produkcyjne w latach 2016-2017.

Od 2014 do 2016 roku Grupa Aplisens planuje przeznaczyć na inwestycje 39,2 mln zł, w kolejnych latach odpowiednio 16,4 mln zł, 13,3 mln zł i 9,5 mln zł. W styczniu br. spółka zakończyła pierwszy etap budowy fabryki przetworników ciśnienia w Radomiu. Pełne wykorzystanie potencjału produkcyjnego, stworzonego na tym etapie, nastąpi w III kw. 2014 roku i zwiększy moce produkcyjne przetworników ciśnienia o około15 proc. w stosunku do 2013 roku.

W kolejnych latach będzie następowało dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych tak, aby docelowo, było możliwe zwiększenie potencjału wytwórczego w obszarze przetworników ciśnienia oraz dodatkowo sond głębokości o około 50 proc. w stosunku do roku 2013. Uzyskanie pełnych mocy produkcyjnych planowane jest na lata 2016 - 2017. 

W fabryce w Radomiu planowana jest również produkcja urządzeń do pomiaru innych wielkości fizycznych, nad którymi obecnie trwają prace rozwojowe. Produkcja ta zostanie uruchomiona począwszy od 2015 roku. W latach 2015/2016 planowane jest zaprojektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę kolejnej hali produkcyjnej w Radomiu. Termin rozpoczęcia prac budowlanych uzależniony będzie od stopnia wykorzystania istniejących hal.

We wrześniu 2014 roku planowane jest zakończenie budowy zakładu produkcji czujników i przetworników temperatury w Krakowie. Do nowo wybudowanego zakładu zostanie przeniesiona produkcja z obecnie wynajmowanych pomieszczeń, dzięki czemu moce produkcyjne czujników i przetworników temperatury zwiększą się o 100 proc. w stosunku do 2013 roku. Dodatkowo w ww. zakładzie produkowane będą w kooperacji z fabryką w Radomiu urządzenia do pomiaru przepływu.

- Nasza strategia na lata 2014-2016 jest kontynuacją i rozwinięciem polityki realizowanej przez spółkę w okresie od 2011 do 2013 roku. Inwestycje planujemy realizować przede wszystkim ze środków własnych oraz zysków przyszłych okresów. Na koniec 2013 roku posiadaliśmy 15 mln zł gotówki oraz nie korzystaliśmy z żadnych linii kredytowych – powiedział Adam Żurawski, prezes Aplisensa.

Wg opublikowanego dziś raportu finansowego za 2013 r. Aplisens osiągnął 80,1 mln zł przychodów ze sprzedaży i 14,47 mln zł zysku netto, wobec odpowiednio 82 mln zł i 14,69 mln zł uzyskanych w 2012 r. Rentowność EBITDA wzrosła rdr o 1,2 proc. do 27,7 proc. a EBIT o 0,8 proc. do 22,8 proc.

Biorąc pod uwagę spadek sprzedaży w III i IV kwartale na rynkach WNP jestem zadowolony z osiągniętych wyników. Paradoksalnie pozwoliło nam to na zwiększenie rentowności. Na rynkach wschodnich sprzedajemy poprzez spółkę pośredniczącą, co w przypadku spadku sprzedaży powoduje procentowy wzrost marży.

- Pomimo ostatnich wydarzeń na Krymie i spowolnienia gospodarczego w Rosji w drugiej połowie 2013 r., sądzę, że po unormowaniu sytuacji, rynki WNP mają olbrzymi potencjał. Dlatego chcemy rozszerzyć kompetencje spółek zależnych w Rosji i na Ukrainie o serwis, uproszczony montaż przetworników ciśnienia i usługi laboratoryjne. Chcemy także skrócić terminy dostaw swoich produktów poprzez zwiększenie magazynów wyrobów gotowych i półfabrykatów – powiedział Adam Żurawski.

Strategia Aplisensa na lata 2014-2016 zakłada średnioroczny wzrost zamówień na rynki WNP o ok. 15 proc. Jeszcze bardziej optymistycznie mają, wg założeń strategii, wyglądać w najbliższych trzech latach średnioroczne wzrosty na rynkach UE (ok. 20 proc.) oraz na rynkach krajów pozaeuropejskich (ponad 25 proc.). Spółka Aplisens GmbH będzie dokapitalizowana w celu zwiększenia jej potencjału rynkowego, planowane jest też zakładanie w dużych i średnich krajach Unii kolejnych spółek zależnych zajmujących się dystrybucją produktów. Zarząd widzi też możliwość dynamicznego wzrostu na rynkach pozaeuropejskich szczególnie w Azji południowo-wschodniej i na bliskim wschodzie.

Na rynku krajowym, który ma największy udział w strukturze sprzedaży Grupy Aplisens (52,2 proc. całości sprzedaży w 2013 r.), firma zamierza umocnić pozycję lidera. Wzrost sprzedaży w latach 2014-2016 ma wynieść średniorocznie od 6 do 8 proc. Ma być to możliwe m.in. dzięki rozszerzeniu oferty oraz rozwojowi najważniejszych produktów, czyli przetworników ciśnienia i sond głębokości. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych