Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

100-lecie osiedla Planty

dm, UM Radom 2023-05-25 15:59:00

Osiedle Planty ma 100 lat. Obchody jubileuszu rozpoczęło otwarcie plenerowej wystawy, którą można oglądać w głównej alei parku na Plantach, na wysokości ulicy Osterwy. Została ona przygotowana z inicjatywy radnych Dawida Ruszczyka i Wioletty Kotkowskiej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Prezentowanych jest około 100 fotografii, pocztówek i dokumentów pokazujących jak powstało i jak w kolejnych latach zmieniało się osiedle Planty.

Przygotowana ekspozycja przypomina, że historia osiedla rozpoczęła się od decyzji o ulokowaniu na terenach dawnego folwarku „Mariackie”, Państwowej Wytwórni Broni. Budowa ruszyła w 1923 roku. Wraz z nią, z myślą o pracownikach rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowe. Z biegiem czasu powstała także towarzysząca infrastruktura, w tym nowe ulice, łaźnia, przychodnia, park, szkoła, przedszkole, żłobek, kasyno pracownicze z salą kinowo-teatralną oraz stadion.

Zainteresowani historią tej części Radomia mogą wziąć udział w zaplanowanym na niedzielę, 28 maja, spacerze po osiedlu Planty z kierownikiem Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Krzysztofem Skarżyckim. Zbiórka o godz. 14.00 u zbiegu ulic Poniatowskiego i Broni. Tego samego dnia Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza o godz. 15.15 na otwarty wykład dr Adam Duszyka pt. „100-lecie radomskiego osiedla Planty”.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych