Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Bezrobotni Ukraińcy w Radomiu. Ilu się zarejestrowało, jakiej pracy szukają?

dm, PUP Radom 2022-03-28 15:15:00

Zatrudnienia szukają głównie pracownicy umysłowi, do 45. roku życia. Większość stanowią kobiety. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu podsumował dotychczasową obsługę obywateli Ukrainy.

PUP w Radomiu

Uchodźcy z Ukrainy rejestrują się w urzędach pracy od 14.03.2022 r. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował w tym czasie 131 Ukraińców. To m.in. nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy biurowi, księgowi, doradcy klienta, sprzedawcy .

68 osób skorzystało już z usługi pośrednictwa pracy: rozpoznane zostały ich potrzeby, niektórzy otrzymali ofertę zatrudnienia. Na efekty trzeba jednak poczekać. 121 zarejestrowanych w Radomiu bezrobotnych z Ukrainy to kobiety do 45. roku życia.

Od 21.03.2022 r w Kamienicy Deskurów działa dodatkowy punkt obsługi w zakresie zatrudnienia dedykowany obywatelom Ukrainy. W ciągu pierwszego tygodnia działalności odwiedziło go 37 obywateli Ukrainy, którzy zostali kompleksowo obsłużeni: od rejestracji po otrzymanie ofert pracy. Obsługę cudzoziemców prowadzi ponadto siedem filii: w Pionkach, Skaryszewie, Iłży, Wierzbicy, Przytyku i Jedlni - Letnisko oraz w Goździe.

- Obywatele Ukrainy w większości zgłaszają potrzebę pracy zgodnej z ich dotychczasowymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Bardzo dużo jest nauczycielek: od matematyki, przez język angielski, geografię po nauczanie początkowe. Są pytania o pracę w niepełnym wymiarze, którą można by pogodzić z opieką nad dziećmi. Zgłasza się też wiele pielęgniarek, na które w Polsce jest duże zapotrzebowanie. Ważne jest, aby w szybkim tempie mogły nostryfikować swoje dyplomy, bo w przypadku zawodów medycznych, problemem jest niestety brak dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Do tego czasu mogą podejmować pracę w sektorze medycznym, ale poniżej swoich kwalifikacji. Dużą barierę stanowi też język. Wielu pracodawców stawia jako jedno z głównych wymagań przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego. Dlatego nasz urząd ruszy wkrótce z kursami języka polskiego. Trzeba zaznaczyć, że PUP nie tworzy ofert pracy. Miejsca pracy kreują pracodawcy i tu wiele zależy od nich. My oczywiście mamy instrumenty w postaci rożnych refundacji, żeby ułatwić pracodawcy utrzymanie miejsca pracy - mówi dyrektor PUP w Radomiu, Sebastian Murawski.

Obecnie w bazie PUP w Radomiu jest ponad 700 wolnych miejsc pracy. Większość stanowią propozycje w zawodach tradycyjne obsadzanych przez mężczyzn. Poszukiwani są więc kierowcy kat C+E, pracownicy branży budowlanej, metalowej, jest kilkadziesiąt ofert w przemyśle przetwórczym, cały czas pracowników rekrutuje budujące się radomskie lotnisko. Poszukiwani są również pracownicy ochrony.

Dostęp do rynku pracy jest w Polsce otwarty dla każdego obywatela Ukrainy, który przebywa legalnie. Rekrutacja jest identyczna jak w przypadku Polaka. Pracodawca ma tylko jeden obowiązek: musi poinformować w ciągu 14 dni urząd pracy o fakcie zatrudnienia cudzoziemca.

Warto podkreślić, że nie trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym, żeby podjąć pracę. Zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP 12 marca br. (Dz. U. poz. 583), obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy i mogą być obejmowani takim samym wsparciem z jakiego korzystają obywatele RP. Zarejestrowanym w urzędach pracy obywatelom Ukrainy, jako osobom bezrobotnym, przysługuje, na zasadach ogólnych, wsparcie określone w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy między innymi prawo do skorzystania z usług i instrumentów rynku pracy w powiatowym urzędzie pracy, w tym m.in takich jak jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Natomiast pracodawcy zatrudniający zarejestrowanego w urzędzie pracy obywatela Ukrainy mogą, na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Komentarze naszych czytelników

 • TSECIA ,,osoba,, w państwie z PO.

  2022-03-28 21:15:07

  Zatrudnić LEKARZY z Ukrainy a pozwalniać Polskich ,,lekarzy,,

 • OD JUTRA

  2022-03-29 12:27:08

  NIEROBÓW KOŚCIELNYCH I TYCH Z PISU WYASŁAĆ NA ROBOTY PRZYMUSOWE DO ODGRUZOWYWANIE UKRAINY. NIECH PRZYNASJMNIEJ ODPRACUJĄ TEN KRAJOWY BURDEL NARODOWI ZGOTOWANY BEZ WYPOWIEDZENIA WOJNY POLSKO - POLSKIEJ

 • OD DZIŚ

  2022-03-29 12:27:29

  NIEROBÓW KOŚCIELNYCH I TYCH Z PISU WYASŁAĆ NA ROBOTY PRZYMUSOWE DO ODGRUZOWYWANIE UKRAINY. NIECH PRZYNASJMNIEJ ODPRACUJĄ TEN KRAJOWY BURDEL NARODOWI ZGOTOWANY BEZ WYPOWIEDZENIA WOJNY POLSKO - POLSKIEJ

 • TSECIA ,,osoba,, w państwie od KOperciarzy.

  2022-03-29 13:18:28

  RADOSŁAWa MAŁYSAą na front wschodni.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych