Sobota 5 lipca
Karoliny, Antoniego, Filomeny

Laboratoria jakich w mieście nie było

dag 2012-06-12 15:30:00

Niebawem otwarta zostanie Hala Technologiczna przy Politechnice Radomskiej. Jest to przedsięwzięcie innowacyjne w skali kraju. Nowoczesny sprzęt pozwoli na rozwiązywanie wielu problemów technicznych i eksploatacyjnych, pojawiających się w przedsiębiorstwach. 

Jest to przedsięwzięcie innowacyjne w skali kraju. Baza laboratoryjna, na którą składa się Hala Technologiczna wyposażona w specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą, obejmująca  siedem laboratoriów (chemii gospodarczej i kosmetyków, pracownię badań fizykochemicznych, mikrobiologiczne, oceny kosmetyków, tribologiczne, odzysku chromu, fotowoltaiki) oraz laboratorium technologiczne znajdujące się na Wydziale Mechanicznym, w połączeniu  z wiedzą i doświadczeniem kadry naukowej uczelni pozwoli na rozwiązywanie wielu problemów technicznych i eksploatacyjnych, pojawiających się w przedsiębiorstwach.

Wyposażona w odpowiednią aparaturę Hala Technologiczna przyczyni się do rozwoju ścisłej współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a przedsiębiorstwami oraz jednostkami naukowymi (uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe itp.). Nastąpi rozwój systemu komunikacji i wymiany informacji o korzyściach wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach. 

W labolatoriach przeprowadzane będą badania w kilku grupach tematycznych: 

1.Nowe materiały i technologie wytwarzania dla potrzeb przemysłu: kosmetycznego, produktów chemii gospodarczej i przemysłowej;
2.Nowoczesne technologie produkcji narzędzi skrawających i badania materiałowe;
3.Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych małej mocy w zintegrowanych systemach zasilania pompowni wodociągowych ściekowych;
4.Recykling odpadów przemysłu garbarskiego.

Zakłada się, że zostanie nawiązana współpraca z firmami z branż: chemicznej, energetycznej, metalowej i skórzanej, które będą korzystały nieodpłatnie z wyników badań Politechniki. 

Rezultaty projektu stworzą szansę na podwyższenie poziomu technologicznego i innowacyjnego wśród przedsiębiorców. Do prac naukowo-badawczych z wykorzystaniem aparatury będą włączeni studenci studiów dziennych, piszący prace dyplomowe związane tematycznie  z możliwością wykorzystania w praktyce. Odpowiednie narzędzia badawcze jak i wytworzone dzięki nim innowacyjne produkty i technologie w niedalekiej przyszłości wpłyną na rozwój potencjału innowacyjnego regionu radomskiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap