Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Dalsza współpraca pomiędzy Fabryką Broni a WAT

dm 2021-07-16 09:01:00

Podczas wizyty rektora WAT w siedzibie Fabryki Broni podpisano umowy dotyczące zacieśnienia dalszej współpracy badawczo-dydaktycznej pomiędzy producentem broni a warszawską uczelnią. Fabryka Broni otrzymała także Nagrodę Rektorską Wojskowej Akademii Technicznej za „Opracowanie samopowtarzalnego karabinu wyborowego systemu MSBS GROT 762N”.

We wtorek, 13 lipca w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” – Radom gościli przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, wśród których był Rektor – Komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

W trakcie wizyty władz uczelni podpisano umowy, które wpływają na  zacieśnienie dalszej współpracy badawczo-dydaktycznej pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną, a Fabryką Broni.

Spotkanie było też okazją do zaprezentowania przedstawicielom WAT osiągnięć i możliwości zakładu, a także podsumowania dotychczasowej, wieloletniej współpracy, omówienia wspólnie realizowanych projektów badawczo-rozwojowych i ustalenia dalszych kierunków współpracy. Rektor - Komendant WAT płk prof. Wachulak był pod wrażeniem nowoczesnego i precyzyjnego parku urządzeń, który jest wykorzystywany do produkcji.

- Jestem dumny, że MSBS GROT, karabinek będący owocem współpracy Wojskowej Akademii Technicznej oraz Fabryki Broni „Łucznik” – Radom produkowany jest w tej jednej z najnowocześniejszych wytwórni broni strzeleckiej w Europie – powiedział rektor WAT płk prof. Wachulak.

Podczas wizyty nasi pracownicy wchodzący w skład zespołu opracowującego Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) GROT w kalibrze 7,62x51 mm zostali uhonorowani Nagrodą Rektorską WAT przyznaną za „Opracowanie samopowtarzalnego karabinu wyborowego systemu MSBS GROT 762N”.

- Fabryka Broni „Łucznik” - Radom ma ugruntowaną w Polsce i świecie pozycję. To zakład z blisko 100-letnią tradycją. To u nas w Radomiu produkowano polskie karabinki i pistolety, od karabinka wz. 98 i pistoletu VIS wz. 35 po karabinki BERYL i pistolety VIS 100. Dziś możemy się pochwalić też produkcją jednych z najnowocześniejszych modułowych systemów broni strzeleckiej, który powstał we współpracy z WAT. Na przykładzie rodziny karabinków GROT widać, jak nowatorskie podejście do relacji prezentuje nasz Zakład. Pogłębiając współpracę z najlepszymi ekspertami z WAT możemy cały czas udoskonalać nasze konstrukcje – zaznacza Piotr Szczepański, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

MSBS to nowoczesny i innowacyjny system posiadający możliwość szybkiej konfiguracji broni w zależności od preferencji żołnierza oraz warunków, w jakich będzie wykonywane zadanie. Samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT 762N tworzony jest jako następca wprowadzonego do wojska w latach 60. XX w. karabinu wyborowego SWD. MSBS GROT 762N rozwijany jest na bazie karabinków z rodziny MSBS - Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm a około połowa komponentów broni jest wymiennych. Przede wszystkim odmiana do amunicji 7,62 mm x 51 mm posiada identycznie rozmieszczone manipulatory, dzięki czemu wszystkie czynności obsługowe są takie same, co eliminuje konieczność każdorazowego „przestawiania się” użytkowników.

MSBS to rodzina karabinów automatycznych stworzonych wspólnie przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o oraz Wojskową Akademię Techniczną w ramach projektu TYTAN i RAWAT.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych