Wtorek 16 kwietnia
Bernadetty, Cecyliana, Kseni
RADOM aktualna pogoda

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego ponownie oddali krew

dm 2021-11-29 12:35:00

To kolejna zbiórka krwi przy Areszcie Śledczym w Radomiu. Tym razem odbywająca się pod hasłem "Nasza krew - Nasza Ojczyzna" połączona została z trwającymi w całym kraju Dniami Honorowych Dawców Krwi. Ostatnio Radom obiegł dramatyczne wołanie o krew rodziców małego Jasia Pawłowicza - chłopca z Radomia chorego na białaczkę limfoblastyczną. Bez chwili zastanowienia funkcjonariusze zdecydowali, że zbiórka będzie przeznaczona właśnie na pomoc małemu Jasiowi.

Akcja jak zwykle cieszyła się ogromnym zainteresowaniem funkcjonariuszy. Za każdym razem licznie i chętnie odpowiadają na apele potrzebujących bądź Radomskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Życiodajny płyn chciało oddać dzisiaj 72 osoby, zakwalifikowanych do oddania zostało 61 osób, z czego 4 osoby zdecydowały się pierwszy raz oddać krew!

Tegoroczna, dziesiąta edycja akcji honorowego dawstwa krwi „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” realizowana jest w trudnym czasie pandemii COVID-19. Ten okres niejednokrotnie powoduje mniejszą ilość dawców krwi w regionalnych punktach krwiodawstwa. Taki stan to poważne zagrożenie dla pacjentów, którzy wymagają przetoczenia krwi lub jej składników. Dlatego pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych i bankach krwi jest właśnie teraz tak ważna i potrzebna. Podkreślić należy, że dawcy krwi mogą czuć się bezpiecznie, gdyż wprowadzone zostały dodatkowe procedury zapewniające bezpieczną donację.

W sumie w 2021 roku radomscy funkcjonariusze zebrali ponad 110, 5 litra krwi co jest absolutnym rekordem ale i dowodem na to, że chcemy i lubimy pomagać!

Wszystkim niezdecydowanym przypominamy, że:

Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

* dowód osobisty,
* legitymację studencką,
* prawo jazdy,
paszport,
* dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

opracowanie: sierż. Michał Słowiński

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych