O postępach w śledztwie poinformowała naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Ulanowska-Gawaś. - 52-letni Sławomir K. przeszedł badanie psychiatryczne w warunkach ambulatoryjnych, z udziałem lekarza psychiatry i psychologa. Do końca sierpnia ma być gotowa opinia na temat stanu psychicznego podejrzanego – powiedziała prok. Ulanowska-Gawaś.
Dodała, że od treści tej opinii będą zależały dalsze czynności prokuratorskie. Sławomir K. ma już przedstawiony zarzut kierowania wykonaniem zabójstwa swojego ojca i na mocy decyzji sądu przebywa w tymczasowym areszcie. Podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Do tragicznych wydarzeń doszło 21 stycznia 1999 roku. Według prokuratury sprawca zabójstwa, Robert C., został namówiony do zbrodni przez Sławomira K., z którym służył wówczas w Legii Cudzoziemskiej na terenie Francji. Z ustaleń śledczych wynika, że 23-letni wówczas Sławomir K. zlecił zabójstwo ojca, bo był z nim skonfliktowany.
Robert C. przyjechał do Nowego Miasta nad Pilicą, dysponując adresem ofiary oraz narzędziem zbrodni – nożem. Po dokonaniu zabójstwa ukrył nóż w łazience ówczesnego dworca PKS, po czym autobusem udał się do Warszawy, a następnie wrócił do Francji.
Sprawa przez lata pozostawała w zainteresowaniu organów ścigania. Przełom nastąpił dzięki skrupulatnej pracy śledczych, funkcjonariuszy sekcji „Archiwum X” oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Jak powiedziała rzeczniczka, kluczowe okazały się nowoczesne badania genetyczne i daktyloskopijne.
W 2018 r. prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu Robertowi C. zarzutu zabójstwa. Mężczyzna od lat mieszka we Francji i ma obywatelstwo tego kraju. Choć był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, w ocenie władz francuskich sprawa uległa przedawnieniu, w związku z czym odmówiono wydania go Polsce.