Czwartek 2 kwietnia
Franciszka, Władysława, Urbana

Dwa oszustwa na BLIK-a w prima aprilis na kilkanaście tysięcy PLN. Uważaj na komunikatory

cir 2026-04-02 07:02:00

O dwóch przypadkach oszustw na BLIK zostali powiadomieni 1 kwietnie policjanci z Białobrzeg. Przestępcy wykorzystali metodę wyłudzenia pieniędzy przy użyciu kodów, podszywając się pod osoby bliskie pokrzywdzonym.
 

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że sprawcy kontaktowali się z ofiarami za pośrednictwem komunikatorów internetowych, podszywając się pod znajomych lub członków rodziny. W wiadomościach prosili o pilną pomoc finansową, tłumacząc się nagłą sytuacją – np. problemami z płatnością. Następnie nakłaniali do wygenerowania i przekazania kodu BLIK.

Niestety, w obu przypadkach pokrzywdzeni uwierzyli w przedstawioną historię i przekazali kody, które zostały natychmiast wykorzystane przez oszustów. Łączna wartość strat wyniosła 13 tysięcy złotych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:

- Zawsze weryfikuj prośby o pieniądze – nawet jeśli wiadomość pochodzi od znajomego. Najlepiej zadzwonić i potwierdzić sytuację.

- Nie działaj pod presją czasu – oszuści często próbują wywołać pośpiech i emocje.

- Nie udostępniaj kodu BLIK bez sprawdzenia – kod ten daje dostęp do twoich pieniędzy.

- Sprawdzaj szczegóły transakcji w aplikacji bankowej – przed zatwierdzeniem zwróć uwagę na kwotę i odbiorcę.

- Zabezpiecz swoje konta w mediach społecznościowych – stosuj silne hasła i uwierzytelnienie dwuskładnikowe.

Policjanci podkreślają, że czujność i zdrowy rozsądek to najskuteczniejsza ochrona przed tego typu przestępstwami. W przypadku podejrzenia oszustwa należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem oraz zgłosić sprawę na Policję.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap