Środa 24 lipca
Kingi, Krystyny, Antoniego
RADOM aktualna pogoda

Wyrzucasz w lesie ogryzek jabłka? Leśnicy tłumaczą, że to błąd

dm, onet.pl 2021-06-09 16:40:00

Po zjedzeniu owocu w lesie twoim naturalnym odruchem jest wyrzucenie jego ogryzka bądź też skórki na ziemię? To błąd! Lasy Państwowe apelują, aby więcej tego nie robić. Powód? W ten właśnie sposób nieświadomie możesz przyczynić się do krzywdy dzikich zwierząt.

Lasy Państwowe, a dokładnie Regionalna Dyrekcja w Radomiu postanowiła przypomnieć turystom, jak prawidłowo zachowywać się w lesie. Do sieci trafił apel z krótką instrukcją, gdzie wyrzucać tzw. śmieci organiczne. Z pozoru wydają się być niegroźne dla przyrody, co jest niestety błędnym, ale za to powszechnym przekonaniem. Wszak śmieci w lesie to nie tylko pozostawione butelki, puszki, siatki czy plastikowe przedmioty. A wiele osób niestety zapomina o tym.

"Niektórzy myślą, że miejsce ogryzka czy skórki jest w lesie. To nieprawda"

Na profilu facebookowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu pojawił się post, w którym krótko i konkretnie wyjaśniono, co robić w lesie z ogryzkiem bądź też skórką po owocu.

"Niestety niektórzy myślą, że miejsce ogryzka po jabłku czy skórki od banana jest w lesie. To nieprawda, takie odpady rzucone w ściółkę, ale i do kosza na śmieci przywabiają zwierzęta." - przestrzegają Lasy Państwowe.

Co zatem robić w lesie ze śmieciami organicznymi?

"Po prostu będąc w lesie wszystko, co przynieśliście ze sobą, zabierzcie z powrotem, również puste opakowania i resztki jedzenia. W wielu terenach turystycznie popularnych znajdziecie podobne jak na zdjęciu ostrzeżenia, które pomagają przeciwdziałać problemowi odpadów w lesie i ich negatywnemu wpływowi na dzikie zwierzęta." - czytamy w poście.

Odpady organiczne w lesie zwabiają dzikie zwierzęta

Warto mieć świadomość, że takie odpady organiczne zwabiają dzikie zwierzęta:

"Większe problemy z tym są np. w Bieszczadach, gdzie występują niedźwiedzie, ale negatywny wpływ takich śmieci jest i w lasach naszego regionu, gdzie odpady przywabiają inne dzikie zwierzęta, zaburzając ich naturalne zwyczaje."

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych