Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Windykacja w Radomiu: od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany 2021-09-01 08:19:00

Windykacja ma sens i warto rozpocząć ją już w ciągu pierwszych trzech miesięcy od upływu terminu zapłaty na fakturze. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Jednak wiele osób zastanawia się, kiedy właściwie przychodzi odpowiednia chwila, aby zgłosić się do pośrednika. Czy istnieje jakiś konkretny moment, w którym windykacja to konieczność? Od czego zacząć, decydując się usługi firmy windykacyjnej?

Dwa rodzaje windykacji: miękka i twarda

Na początku trzeba mieć świadomość, że wyróżniamy dwa rodzaje windykacji:

• Windykację polubowną – czyli miękką, przedsądową. Na tym etapie firma lub kancelaria windykacyjna podejmuje analizę sprawy, przygotowuje wezwanie do zapłaty i wysyła do dłużnika wezwanie do zapłaty za potwierdzeniem odbioru. Często wykonywane są również inne czynności przypominające o spłacie - telefony, wysyłka maili itd.

• Windykację sądową i egzekucyjną – czyli twardą. Tutaj uzyskanie finalnej zapłaty należności odbywa się na drodze sprawy sądowej i egzekucji komorniczej. Prawnik prowadzi pełną analizę procesową, składa pozew, reprezentuje klienta w postępowaniu sądowym i podczas egzekucji należności przez Komornika Sądowego.

Co ciekawe, według statystyk aż 73% spraw realizowanych przez kancelarie windykacyjne kończy się już na etapie polubownym. Według ekspertów powodem jest fakt, że pismo wysłane od prawnika budzi większą obawę, iż dalsza zwłoka poskutkuje windykacją twardą.

Windykację najlepiej zacząć jak najszybciej. Większość osób wybiera moment, w którym urywa się kontakt z dłużnikiem - przestaje odpisywać na maile i odbierać telefony.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pośrednika?

Istotne będzie zarówno doświadczenie (liczba wygranych spraw lub suma windykowanych należności), liczba lat na rynku, kwalifikacje, jak i dostęp do odpowiednich specjalistów. Znaczenie ma także sam zakres usług. Najbardziej kompleksową obsługę, obejmującą windykację miękką i twardą oferują kancelarie prawne, które mogą dochodzić naszych spraw nie tylko w formie czynności przedsądowych, ale i na drodze sądowej. Co istotne, wiele firm i kancelarii oferuje obecnie usługi online, co pozwala na windykację bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie to ogromna oszczędność czasu.

Windykacja w Radomiu – firma czy kancelaria?

Jeśli chcesz zlecić windykację w Radomiu, zgłoś się do wykwalifikowanego podmiotu. Wiele osób zastanawia się, czy lepszy będzie wybór firmy windykacyjnej, czy kancelarii prawnej. Jeśli zależy Ci wyłącznie na windykacji miękkiej, możesz skorzystać z usług firmy. Pamiętaj jednak, że nie ponosi ona odpowiedzialności za metody stosowane w celu odzyskania długu.

Za to kancelaria windykacyjna oferuje bardziej kompleksowe usługi – windykację miękką i twardą. W razie potrzeby złoży pozew i będzie reprezentować Cię w postępowaniu sądowym oraz podczas egzekucji komorniczej. 

Poza tym prawnik jest zawodem zaufania publicznego. Operuje on wieloma legalnymi narzędziami do ściągania zaległych płatności. W większości przypadków sprawy realizowane przez kancelarię kończą się już na etapie polubownym. Dzieje się tak ze względu na to, że dłużnik otrzymuje przedsądowe wezwanie do zapłaty opatrzone pieczątką prawnika. W rezultacie zdaje sobie sprawię, że w razie potrzeby sprawa zostanie niezwłocznie skierowana do sądu.

Co istotne, eksperci podkreślają, że obsługa windykacji polubownej przez kancelarię windykacyjną daje większe szanse na zachowanie dobrych stosunków z dłużnikiem. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy niszczyć relacji biznesowych mimo podjęcia działań windykacyjnych. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych