Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Rozwiązywanie krzyżówek – odkryj korzyści, których nie znasz

as 2023-02-22 16:34:00

Krzyżówki to bardzo popularna forma rozrywki. Mimo ogólnej cyfryzacji na półkach z prasą cały czas widać różne ich odmiany, a w Internecie bez problemu znajdziemy portale, na których możemy również odgadywać hasła "w pionie i poziomie". Jednak oprócz samej rozrywki ich rozwiązywanie przynosi o wiele więcej korzyści, niż może nam się wydawać. Pomaga ćwiczyć koncentrację i skupienie oraz poprawia naszą pamięć. Rozwiązywanie krzyżówek zwiększa również nasze zdolności językowe. Jednak przede wszystkim jest to świetna zabawa, która potrafi pochłonąć na wiele godzin.

Pozytywnie wpływają na nasz mózg

Krzyżówki to nie tylko wpisywanie kolejnych słówek w odpowiednie kwadraciki. Zastanawianie się nad właściwym hasłem pobudza komórki naszego mózgu do intensywnej pracy. Im więcej krzyżówek rozwiązujemy, tym więcej haseł będziemy pamiętać. Powtarzanie powoduje ćwiczenie pamięci krótkotrwałej i długotrwałej, a więc zastanawiając się nad kolejnymi słowami, wzmacniamy siłę naszej pamięci. Dzięki temu lepiej zapamiętujemy i jest nam łatwiej wyszukiwać w głowie różne informacje, których aktualnie potrzebujemy.

Jednak pamięć to nie wszystko. Wiemy, że krzyżówki wymagają skupienia. Im trudniejsze pytania, tym bardziej musimy się skoncentrować, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. Dzięki takiemu działaniu ćwiczymy te umiejętności, które potem wykorzystujemy w codziennym życiu. Takie zdolności pomagają nam się potem odstresować, ponieważ zajmujemy naszą głowę wyszukiwaniem słów, odrywając się od codziennych problemów. Jeśli potrzebujesz się na chwilę odciąć od świata, wejdź na stronę https://wordlist.eu/krzy%C5%BC%C3%B3wki-online, wybierz swój poziom trudności i złap oddech. Z pewnością docenisz spokój, z jakim podejdziesz do kolejnych obowiązków.

Poprawiają nasze umiejętności językowe

Nikt nie siedzi ze słownikiem języka polskiego i nie uczy się słówek. Mimo wszystko warto mieć duży zasób słów. Jedną metodę – rozwiązywanie krzyżówek – już znamy, druga to pójście krok dalej: tworzenie krzyżówek. Możesz sprawdzić swoje umiejętności językowe na stronie wordlist.eu generator-krzyżówek tworząc jedną z nich. Każde hasło wymaga od nas zastanowienia lub nawet poszukania odpowiedzi, jeśli jej nie znamy. Dzięki temu łatwiej jest nam rozmawiać i tłumaczyć różne zagadnienia i o wiele rzadziej będzie nam się zdarzało, że zabraknie nam słów. To również świetna praktyka dla osób, które przeszły zakażenie wirusem COVID-19, które, jak wiadomo, często wiąże się z problemami z pamięcią.

Pomagają osobom starszym zachować wysoką aktywność umysłu

Największymi fanami rozwiązywania krzyżówek od zawsze były osoby starsze. Jest to dla nich nie tylko świetna rozrywka. Dzięki regularnemu szukaniu rozwiązań, umysły seniorów pracują na najwyższych obrotach. Powoduje to, że zachowują ich wysoką sprawność i elastyczność. Ma to ogromny wpływ na stan zdrowia, ponieważ regularnie ćwiczony mózg jest o wiele mniej podatny na takie schorzenia jak choroba Alzheimera. Seniorzy o wiele lepiej radzą sobie w otaczającym ich świecie, mają o wiele mniejsze problemy w codziennych czynnościach jak zakupy czy nawet zwykła rozmowa z drugą osobą. No i oczywiście wypełniają im czas wolny, a jak wiadomo, osoby starsze często mają go dość dużo. 

Rozwiązywanie krzyżówek ma dla nas same pozytywy. Są one świetną "siłownią dla umysłu", co pozwoli nam długo cieszyć się jego pełnią możliwości. Poszerza nasze słownictwo i umiejętności językowe oraz poprawia pisownię. 

Ogromną zaletą jest też fakt, że możemy mieć dostęp do krzyżówek bez względu na to, gdzie i kiedy się znajdujemy. Obojętnie czy chcesz krzyżówkę rozwiązać, czy ją stworzyć, wystarczy wejść na odpowiednią stronę (vide podane wcześniej linki) bez konieczności pamiętania o wersji papierowej. Chociaż jeśli rozwiązujecie hasła na co dzień, to pewnie o tym nie zapomnicie... 

Komentarze naszych czytelników

 • Krzyżówka taka kaczka dziennikarska

  2023-02-22 21:18:01

  Krzyżówka taka kaczka dziennikarska 

 • adam

  2023-03-11 19:15:43

  więcej krzyżówek można znaleźć też na stronie rozwiazuj.eu   :)

 • Daniel

  2024-03-10 10:55:24

  Polecam krzyżówki panoramiczne wydawnictwa motywacja.net.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych