Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Produkty zwiększające bezpieczeństwo w magazynie

Artykuł sponsorowany 2024-04-26 13:47:00

Wypadki przy pracy w magazynach nie należą do rzadkości. Pośpiech pracowników, szybko przemieszczające się pojazdy, manipulowanie ciężkimi ładunkami, utrudniające widoczność wysokie regały - to wszystko sprawia, że niełatwo zadbać o bezpieczeństwo w magazynie. Dlatego warto wdrożyć nowoczesne rozwiązania, które skutecznie zapobiegają zdarzeniom zagrażającym życiu i zdrowiu pracowników.

System kontroli dostępu do wózków widłowych

Wózek widłowy może stanowić zagrożenie dla pracowników, zwłaszcza jeżeli zostanie uruchomiony przez osobę, która nie posiada uprawnień ani doświadczenia w kierowaniu takim pojazdem. Można jednak w prosty sposób sprawić, aby tylko upoważnieni pracownicy mogli przemieszczać się wózkami widłowymi na terenie magazynu. RFID System Control to produkt, który umożliwia uruchomienie wózka widłowego tylko przez uprawnionego operatora. Jak to działa? Otóż pracownik, który chce skorzystać z wózka widłowego, musi dysponować kartą RFID i przyłożyć ją do czytnika zainstalowanego w pojeździe. Jeżeli operator nie uruchomi silnika w ciągu minuty, system ponownie zamknie dostęp do pojazdu.

System ostrzegawczy do regałów

W celu zadbania o bezpieczeństwo w magazynie warto wdrożyć rozwiązania, które będą zapobiegać kolizjom w strefach o ograniczonej widoczności. Do takich wypadków może dochodzić chociażby na skrzyżowaniach pomiędzy regałami, zwłaszcza gdy półki są załadowane po brzegi towarami. W tym przypadku można zastosować system ostrzegawczy do regałów CS, który składa się z niewielkich urządzeń wysyłających sygnały świetlne i dźwiękowe. System zadziała wówczas, gdy urządzenie wykryje ruch z dwóch stron i zajdzie ryzyko zderzenia zbliżających się pracowników (np. pieszego i operatora wózka widłowego). Dzięki podwójnemu alarmowi system pozwala zauważyć zagrożenie także w trudnych warunkach, np. gdy w magazynie panuje duży hałas lub gdy miejsce jest słabo oświetlone.

Lampy ostrzegawcze do suwnic

Bezpieczeństwo w magazynie jest zagrożone również wtedy, gdy obiekt korzysta z suwnic umożliwiających transportowanie bardzo ciężkich ładunków. Zdarza się, że pracownicy piesi nie widzą przemieszczającego się ładunku, a i operator maszyny nie zawsze jest w stanie dostrzec, że ktoś zbliża się do pola odkładczego. Mogą temu zaradzić lampy ostrzegawcze do suwnic, które służą do oznaczania obszaru roboczego. Dzięki sygnałowi świetlnemu pracownicy mają świadomość, że ładunek jest w ruchu i zbliża się do oznaczonego miejsca. To także duże ułatwienie dla operatora, który zyskuje lepsze rozeznanie w gabarytach i miejscu położenia ładunku.

System kamer do detekcji ruchu

Kolizje pracowników pieszych z pojazdami stanowią częsty problem w magazynach i innych zakładach pracy, w których panuje nasilony ruch. Czasami operator wózka nie zauważy pracownika, który znajdzie się w tzw. martwym polu. Innym razem pracownik pieszy nie usłyszy w porę wózka widłowego, który nadjeżdża z innego kierunku. Żeby zapobiec takim zdarzeniom i zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie, można wdrożyć system kamer do detekcji ruchu IVIEW+. Rozwiązanie to polega na zamontowaniu w pojazdach kamer, których zadaniem jest ustalanie pozycji innych pracowników. Jeżeli system wykryje możliwość kolizji, wówczas operator pojazdu usłyszy alarm dźwiękowy i zobaczy zagrożenie na wyświetlaczu zainstalowanym w kabinie.

Inne produkty zwiększające bezpieczeństwo w magazynie

Szybkie tempo pracy w magazynie sprawia, że zarówno operatorzy wózków widłowych, jak i pracownicy piesi nie są w stanie zachować należytej ostrożności. Dodatkowo hałas i spiętrzone ładunki sprawiają, że niełatwo zauważyć nadjeżdżający z dużą prędkością wózek widłowy. Dlatego żeby zadbać o bezpieczeństwo w magazynie, warto zastosować transpondery, które wykrywają zbliżające się obiekty i ostrzegają o możliwości wystąpienia kolizji. Dodatkowo w wózkach widłowych można zamontować lampy ostrzegawcze, które wyznaczają obszar roboczy wokół pojazdu. Warto również pomyśleć o skutecznym oznakowaniu ciągów komunikacyjnych i poszczególnych stref w magazynie. Można w tym celu zastosować rzutniki projekcyjne i światło lasera.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych