Piątek 29 września
Michała, Michaliny, Gabriela
RADOM aktualna pogoda

Praca za granicą rozwiązaniem na szalejącą inflację

cir 2023-01-02 10:25:00

Rekordowo wysoka inflacja w Polsce chociaż nie jest najwyższą w Unii Europejskiej, utrzymuje się na wysokim poziomie. W listopadzie odnotowano jeden z najwyższych poziomów w historii bo aż 17,5%. Oprócz wszechobecnej drożyzny wyjątkowo dokuczliwe są wysokie stopy procentowe. Osoby, które zaciągnęły zobowiązania podczas pandemii, gdzie stopy procentowe były jednymi z najniższych w historii mają aktualnie niemały orzech do zgryzienia. W efekcie coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża do pracy za granicą. Na przykład do Niemiec, Belgii lub Holandii. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba mieszkańców Radomia, którzy decydują się na wyjazd za granicę.

Gdzie wyjeżdżamy za pracą

Po latach wielkich powrotów do ojczyzny z emigracji zarobkowej, wiele osób zaczyna się rozglądać za pracą za granicą. Pracownik zainteresowany emigracją zarobkową może liczyć na pracę w wielu krajach. Oprócz mniejszego zainteresowania pracą w Wielkiej Brytanii ze względu na utrudnienia powstałe w wyniku Brexitu prym wiodą te same kraje co przed laty. Najpopularniejsze kierunki nie zmieniły. Najwięcej pracowników rozgląda się za ofertami pracy w Niemczech. Ponadto topowymi kierunkami jest Holandia, Belgia a także Austria. We wszystkich tych krajach czeka na nas mnóstwo ofert pracy. Brakuje zarówno pracowników fizycznych bez kwalifikacji i znajomości języka jak i specjalistów z wielu dziedzin. Standardowo na pracę od zaraz może liczyć kierowca, nawet jeśli w swoim CV może się pochwalić jedynie prawem jazdy kategorii B.

Potężna różnica w zarobkach

W Niemczech od października 2022 roku minimalna płaca za godzinę pracy wynosi aż 12 euro. O ile zwykły pracownik fizyczny bez doświadczenia dostanie taką właśnie kwotę to specjalista, np. spawacz w Monachium już ok. 18 euro za godzinę a elektryk lub mechanik samochodowy nawet 20 euro za godzinę pracy. Dodatkowo niemieccy pracodawcy często oferują równe dodatki. W przyszłym roku wielu pracodawców przewiduje tzw. premie inflacyjne, które do kwoty 3000 euro będą pozbawione podatku. Opiekunka osób starszych, oprócz pobytu z wyżywieniem może liczyć na 2000 euro na rękę. Do porównania w Polsce płace sią przynajmniej raz niższe. 

Jak jeździmy do pracy za granicą

Zależnie od kierunku emigracji, jaki wybraliśmy wybieramy różne formy transportu. Mieszkańcy Radomia, którzy jeżdżą do pracy do wschodnich Niemiec najczęściej podróżują własnym samochodem. Pracownicy którzy znaleźli pracę w środkowych lub zachodnich Niemczech a także w Belgii czy Holandii decydują się na podróż samolotem. Gdy jednak wybieramy się do pracy na dłużej musimy zabrać ze sobą spory bagaż. W tym wypadku z pomocą przychodzą busiki kursujące z adresu na adres. Istnieje wiele firm świadczących takie przewozy, poniżej podajemy przykładowe.

https://busydoniemiec24.pl/ - gdy jedziemy do Niemiec

https://busydoniemiec24.pl/przewozy-do-holandii/ - gdy wybieramy się do pracy w Holandii

Komentarze naszych czytelników

 • MORAWICEK

  2023-01-02 11:16:55

  CAŁY pIs Z ZIOBRĄ JEST ODMIENNEGO ZDANIA . WSZYSCY TERAZ DO ICH DOBROBYTU DO KRAJU POWRACAJĄ. 

 • MORAWICEK I PREZES ICEK

  2023-01-02 11:17:15

  CAŁY pIs Z ZIOBRĄ JEST ODMIENNEGO ZDANIA . WSZYSCY TERAZ DO ICH DOBROBYTU DO KRAJU POWRACAJĄ. 

 • MORAWICEK I PREZES ICEK CARYCA

  2023-01-02 11:18:20

  CAŁY pIs Z ZIOBRĄ JEST ODMIENNEGO ZDANIA . WSZYSCY TERAZ DO ICH DOBROBYTU DO KRAJU POWRACAJĄ.  NIEROBY NA ZACHODZIE POZA  KRAJEM BY JEDNEGO EUROCENTA NIE ZAROBILI

 • MORAWICEK I PREZES ICEK CARYCA !

  2023-01-02 11:19:40

  CAŁY pIs Z ZIOBRĄ JEST ODMIENNEGO ZDANIA . WSZYSCY TERAZ DO ICH DOBROBYTU DO KRAJU POWRACAJĄ.  NIEROBY NA ZACHODZIE POZA  KRAJEM BY JEDNEGO EUROCENTA NIE ZAROBILI.  CHYBA ŻE PRZY ZBIORACH BURAKÓW I WYKOPKACH ZIEMNIAKÓW RĘCZNIE

 • irka

  2023-01-26 20:17:45

  Ta drożyzna i ciągłe podwyżki są dobijające :/ Też musiałam pomyśleć o wyjeździe za granicę, jeżdżę do Niemiec do opieki z laxo care od kilku miesięcy. Kasa faktycznie jest większa. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych