Niedziela 23 czerwca
Wandy, Zenona, Prospera
RADOM aktualna pogoda

Okap Amica kominowy biały czy czarny - jaki wybrać?

Artykuł sponsorowany 2021-07-20 18:35:00

Na wybór okapu w dużej mierze ma wpływ dominująca aranżacja w mieszkaniu. Odpowiednia wentylacja pozwala zminimalizować skutki gotowania w postaci osiadającego tłuszczu na szafkach czy niepożądanych zapachów. Otwarta kuchnia jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem, dlatego kolor i kształt okapu stał się tak samo ważnym elementem, jak jego właściwości techniczne.

Czarny okap kominowy - aranżacja industrialna

Czarny kolor okapu zazwyczaj kojarzony jest z nowoczesnością i elegancją. Bardzo dobrze będzie się prezentował w nowoczesnych aranżacjach, np. w stylu modernistycznym czy industrialnym. Bardzo często materiałem do produkcji okapów jest szkło hartowane. Proces hartowania sprawia, że surowiec ten jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia, większość okapów wykonanych z tego materiału jest w kolorze czarnym lub białym. Wszystkie okapy Amica zawierają także praktyczne filtry, które oddzielają tłuszcze od pochłanianych zapachów, wykonane są z materiału odpornego na działanie korozji, dlatego bardzo długo mogą być użytkowane.

Czarny kolor okapu w przestrzeni industrialnej lub loftowej może być ważnym elementem aranżacji wnętrza. Główne cechy loftowych pomieszczeń stylizowanych na przestrzenie fabryczne to materiały wykorzystywane w przemyśle (cegła, beton, szkło), dominują naturalne kolory tych materiałów (czerwień, szarości i czerń). Czarny okap dobrze prezentuje się także w zestawieniu z meblami na wysoki połysk, dla zachowania harmonii powinien wtedy być matowy. Dobrze prezentują się występujące w komplecie w czarnym kolorze, inne elementy wystroju kuchni, zlew, bateria i płyta grzewcza. Nowoczesny wygląd takiej kuchni zapewni okap kominowy dodatkowo wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED. Czarny, nowoczesny okap może być kontrastem na tle ścian wykonanych z surowych cegieł czy betonu w kuchni, zaaranżowanej w stylu industrialnym. Połączenie często starych, zabytkowych ceglanych ścian z czarnym okapem najnowszej generacji daje wyjątkowy efekt.

Biały okap kominowy w klasycznej aranżacji

Biały kolor okapu jest ponadczasowy i dobrze odnajdzie się w przytulnym klasycznym stylu angielskim, rustykalnym czy skandynawskim. Biały kolor dobrze wypada w połączeniu z różnymi dodatkami lub meblami wykonanymi z drewna. Meble wykonane w minimalistycznej, nowoczesnej formie pokryte białą, szarą lub pastelową farbą również stworzą harmonijną stylizację, w której żaden moduł nie będzie wychodził na pierwszy plan. Z kolei biały okap kominowy zestawiony z ciemnymi, a nawet czarnymi meblami utworzy wyrazisty kontrast, czarno-białe zestawienia są eleganckie i ponadczasowe. Jeśli okap ma być mniej widoczny w aranżacji, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie go w środku rzędu szafek. Bardzo popularny na rynku okap podszafkowy 60 jest montowany na spodzie szafki, znajdującej się nad płytą grzewczą.

Nie można zapominać, że biały okap wymaga częstego czyszczenia. Bardzo widoczne są na nim wszystkie plamy z gotowanych na kuchni potraw, ale mniej widoczny jest kurz czy ślady palców. Z kolei zacieki z wody i kurzu są bardzo wyraźne na czarnej powierzchni okapu kominowego, czyszczenie takiej powierzchni wymaga więcej pracy i starań. Ostateczny wybór powinien być zawsze podyktowany osobistymi preferencjami i możliwościami budżetu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych