Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

O szczepionki najlepiej zapytaj eksperta. Przez internet

cir 2020-10-07 08:55:00

W odpowiedzi na chaos informacyjny wywołany pandemią oraz rosnącą liczbę odmów szczepień, akcja informacyjno-edukacyjna „Zaszczep się Wiedzą” przedstawia nową inicjatywę. Teraz o szczepionki, bezpieczeństwo, niepożądane odczyny poszczepienne i fake newsy będzie mógł zapytać każdy, nie wychodząc przy tym z domu. Na pytania internautów odpowie lekarz Małgorzata Ponikowska, prowadząca w mediach społecznościowych profil „Lekarz na tropie zdrowia”.

Dr Małgorzata Ponikowska

W ramach inicjatywy „Zapytaj Eksperta” każdy może przesłać pytanie związane ze szczepieniami. To ogólnodostępna możliwość weryfikacji informacji znalezionych w internecie lub zasłyszanych od znajomych czy rodziny. Celem jest przede wszystkim walka z fake newsami oraz szerzenie rzetelnej wiedzy medycznej.  Odpowiedzi na pytania internautów udzieli dr Małgorzata Ponikowska – lekarz POZ oraz doktorantka w dziedzinie biotechnologii molekularnej. Znana na Instagramie jako dr_malgorzata oraz na Facebook’u jako „Małgorzata Ponikowska – lekarz na tropie zdrowia”. 

- Szczepionki wzbudzają wiele skrajnych emocji. Dlaczego? Paradoksalnie właśnie dlatego, że dzięki ich wysokiej skuteczności ludzie od dawna nie widzieli cierpienia wywołanego chorobami zakaźnymi – przybliża Małgorzata Ponikowska. I, co wyjątkowo ciekawe w dobie pandemii koronawirusa, wydaje się, że niektórzy chcieliby poczuć chorobę na własnej skórze, by nabyć pewność, co do jej istnienia. Dlatego będę jak najwięcej wyjaśniać i tłumaczyć, by rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Formularz do zadawania pytań dotyczących szczepień dostępny jest online: zaszczepsiewiedza.pl/zapytaj-eksperta

Infodemia - choroba XXI wieku

Światowa Organizacja Zdrowia już w marcu alarmowała o błyskawicznym tempie rozprzestrzeniania się fake newsów, w szczególności związanych z koronawirusem. Pamiętajmy, że fałszywe wiadomości dotyczące szczepień mają znacznie dłuższą historię. Ruchy antyszczepionkowe istnieją tak długo, jak same szczepionki, a ich argumenty od początku bazowały na niewiedzy i wywoływaniu strachu. 

–  Niestety szerzeniu dezinformacji sprzyjają mechanizmy social-mediów – tłumaczy Małgorzata Ponikowska. – Obserwujemy niesamowity wysyp fałszywych informacji i teorii spiskowych, które bazując na ludzkim strachu, oferują proste odpowiedzi na trudne pytania – w tym tkwi cała ich atrakcyjność. Udowodniono, że fake newsy szerzą się 6 razy szybciej niż informacje prawdziwe! Zresztą wcale mnie to nie dziwi, bo nagłówki typu „obnażamy spisek!” i „tego lekarze ci nie powiedzą!” zawsze wywołają większe zaciekawienie niż suche, naukowe informacje, które dodatkowo często są niezrozumiałe dla laika. 

Społeczno-informacyjna kampania „Zaszczep się Wiedzą” walczy z dezinformacją już od ponad pięciu lat. Jej celem jest  dostarczanie wiedzy opartej na rzetelnych badaniach na temat szczepień oraz walka z fałszywymi wiadomościami dotyczącymi profilaktyki chorób. Od 2015 roku portal kampanii stał się ważnym źródłem informacji dotyczących szczepień. Akcja współpracuje z cenionymi ekspertami, instytucjami publicznymi, organami administracji rządowej oraz licznymi partnerami, w tym: Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Naczelną Izbą Lekarską, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka czy Polską Akademią Nauk. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych