Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

#NowaREKRUTacja działa

dm 2021-07-25 14:00:00

Ponad 27 tysięcy aktywnych kont na Portalu Rekrutacyjnym i 1000 dni szkoleniowych w Wojskowych Centrach Rekrutacji. To wszystko w zaledwie 10 miesięcy działania nowego systemu rekrutacji. Efekty już są i pokazują, że #NowaREKRUTacja działa!

Zwiększenie liczebności polskiej armii jest od lat jednym z głównych priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. Szczegółowa analiza ostatnich miesięcy pokazuje, że wprowadzone zmiany w systemie rekrutacji przynoszą widoczne efekty, a #NowaREKRUTacja działa.

Wdrażanie nowego systemu rekrutacji i szkolenia rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas to uruchomiono Portal Rekrutacyjny WP, który umożliwił składanie wniosków drogą elektroniczną. Ostatnio portal wsparty został także aplikacją na smartfony. Na koniec czerwca liczba aktywnych kont wyniosła ponad 27 tys. Powołano mobilne Wojskowe Centra Rekrutacji, które skróciły wielodniowe procedury rekrutacyjne – rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa z psychologiem i badanie lekarskie wcześniej odbywały się w różnych terminach i niejednokrotnie w odległych od siebie miejscowościach. Zdarzało się, że kandydat musiał odwiedzić w tym celu różne województwa. Wojskowe Centra Rekrutacji miały wyjść naprzeciw potrzebom kandydatów. Tak się stało. Przez 10 miesięcy funkcjonowania WCR zrealizowano ponad 1000 dni szkoleniowych. Centra odwiedziło łącznie blisko 15 tys. kandydatów, ponad 9 tys. z nich wydano karty powołania Wreszcie – skrócono służbę przygotowawczą na potrzeby korpusu szeregowych z trzech miesięcy do 27 dni.

W ramach znowelizowanej służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych w okresie wrzesień 2020 – czerwiec 2021 rok przeszkolono łącznie blisko 14 tys. żołnierzy rezerwy. W samym tylko I półroczu 2021 roku w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych osiągnięto 79 proc. ogółu przeszkoleń w 2020 roku! Trzeba zaznaczyć, że ponad 40 proc. spośród przeszkolonych zadeklarowało zainteresowanie zawodową służbą wojskową.

Uzupełnieniem reformy sytemu rekrutacji były zmiany prawne – zmieniono rozporządzenia, dalsze zmiany są w trakcie procedowania.

Warto zaznaczyć, że wszystko to działo się czasach pandemicznych, gdy normalne funkcjonowanie wielu instytucji było ograniczane z powodu wprowadzanych wielu obostrzeń. #NowaREKRUTacja dopiero się rozpędza.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych