Wtorek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta
RADOM aktualna pogoda

Nakaz zapłaty z e-sądu? Mieszkańcy Mazowsza bronią się i wygrywają!

Artykuł sponsorowany 2020-10-20 09:25:00

To już dziesięć lat od uruchomienia e-sądu w Lublinie. Od momentu rozpoczęcia działalności sąd ten wydał już wiele milionów nakazów zapłaty najczęściej przeciwko osobom zadłużonym pozwanym o zapłatę. Każdego roku do ok. 2 milionów mieszkańców Polski trafiają nakazy zapłaty wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Jednakże odwoływanie się od tych nakazów zapłaty nigdy jeszcze nie było tak łatwe.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego to zauważyli i korzystają z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych pomagających w całej Polsce osobom zadłużonym. W tym Kancelarii EUROLEGE, która wśród mieszkańców Mazowsza cieszy się dużym zaufaniem.

Jakie firmy pozywają mieszkańców Mazowsza do e-sądu?


Prym w składaniu pozwów do e-sądu wiodą aktualnie banki oraz zagraniczne firmy windykacyjne, których na polskim rynku w minionych miesiącach pojawiło się bardzo dużo. W szczególności zaskakiwać mogą siedziby takich firm. A są to np. Luksemburg, Szwajcaria, Cypr, Estonia czy … USA. Jak się okazuje interes w pozywaniu polskich obywateli przed e-sądem zwietrzyło coraz więcej podmiotów z zagranicznym kapitałem.

Co zrobić gdy otrzymam nakaz zapłaty z e-sądu?

Na początku należy zaznaczyć, że nakaz zapłaty z e-sądu ma w sensie prawnym takie same skutki jak nakaz zapłaty wydany przez sąd tradycyjny. W przypadku braku złożenia odwołania ze strony pozwanego taki nakaz uprawomocnia się i ma wówczas skutki prawomocnego wyroku. Jaki jest termin na zaskarżenie nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd, czyli złożenia środka o nazwie sprzeciw od nakazu zapłaty? Termin ten wynosi dokładnie 2 tygodnie i biegnie od dnia, w którym odebrałeś nakaz zapłaty osobiście albo zrobił to ktoś z Twoich domowników.

No dobrze, ale co będzie jeśli nie złożysz sprzeciwu od nakazu zapłaty? Wówczas gdy nakaz stanie się prawomocny, przez komornika zapłacisz nie tylko potencjalnie istniejący dług. Zapłacisz także wszystkie wskazywane w nim odsetki i koszty procesu, które mogą być naprawdę znaczące.

Dlaczego należy składać sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU?

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle łatwa, co oczywista. Wszystko sprowadza się do zrozumienia sposobu w jaki wydawane są na tak masową skalę nakazy zapłaty w lubelskim e-sądzie. Procedura wygląda tak, że powód (bank, firma windykacyjna, pożyczkowa) pisze do e-sądu, że ma jakieś dowody na istnienie roszczenia i w związku z tym e-sąd ma jej zasądzić nakazem zapłaty określoną kwotę. Jakie to ma skutki? Ani mniej ani więcej, że e-sąd wydając nakaz zapłaty nie analizuje żadnych dokumentów. Jedynie wierząc na słowo i zapewnieniom banku, firmy windykacyjnej czy pożyczkowej uznaje, że w pozwie wszystko jest prawdą. Włącznie z tym, że określone dokumenty istnieją, że mają określoną treść oraz, że kwoty podawane przez instytucje finansowe są jak najbardziej uzasadnione.

Z tej przyczyny obowiązkiem każdego pozwanego jest złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU. Zaniedbanie takiej czynności oznacza, że taka osoba godzi się płacić za coś czego w żaden sposób sąd nie mógł zweryfikować i potwierdzić. Jeśli już dowiedziałeś się jak działa e-sąd i jak są tam wydawane nakazy zapłaty nawet na dziesiątki i setki tysięcy złotych to już wiesz, że koniecznością jest powiedzenie „sprawdzam” i złożenie skutecznego odwołania od orzeczenia sądu elektronicznego w Lublinie.

Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty do e-sądu?

Każdy środek odwoławczy od orzeczeń sądowych niesie ze sobą ryzyko popełnienia pomyłki. Oczywiście są osoby, które samodzielnie składają sprzeciwy od nakazu zapłaty, ale skorzystanie z pomocy profesjonalisty w takiej sprawie wydaje się uzasadnione. Przede wszystkim dlatego, że jako osoba nie posiadająca wiedzy prawniczej możesz popełnić błąd, który w konsekwencji może doprowadzić do utraty majątku i licznych problemów finansowych. Drugi powód to niebywała obecnie dostępność do prawników, którzy każdego dnia zajmują się sprawami sądowymi o zapłatę z powództwa banków, firm windykacyjnych i pożyczkowych.

Aktualnie dużą część rynku antywindykacyjnego w Polsce obsługuje Kancelaria EUROLEGE, która od ponad ośmiu lat pomaga osobom prowadzącym nierówną walkę z wielkimi instytucjami finansowymi. Dzięki wiedzy, specjalizacji oraz dużemu doświadczeniu tysiące osób uzyskały całkowite albo przynajmniej częściowe oddłużenie.

Gdzie szukać pomocy?

Masz nakaz zapłaty wydany przez sąd i potrzebujesz pomocy? Kancelaria EUROLEGE działa na terenie całego kraju, a współpracujący z nią prawnicy pomagają osobom przed każdym sądem w Polsce (w tym e-sądem i oczywiście wszystkimi sądami w naszym województwie).

W jaki sposób zgłosić swoją sprawę do EUROLEGE? To niezwykle proste! Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko wygodnie, zdalnie i bez konieczności wychodzenia z domu.

Oto sposoby kontaktu z prawnikami:

• Zadzwoń pod numer 530 333 130

• Wyślij maila na: kontakt@eurolege.pl

• Napisz na Facebooku: www.facebook.com/darmowyprawnik

• Wyślij zgłoszenie za pośrednictwem formularza: www.darmowyprawnik.eu

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych