Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Mniej przestępstw na kolei - więcej działań SOK

dm 2020-05-10 12:12:00

Mniej zdarzeń na terenach kolejowych, 700 ujętych sprawców przestępstw i wykroczeń, odzyskane mienie o wartości 175 tys. zł. - to efekt wzmożonych patroli i wykorzystania nowoczesnego sprzętu przez Straży Ochrony Kolei. Spada liczba przestępstw na obszarze kolejowym. Dodatkowo funkcjonariusze SOK włączyli się w działania dla bezpieczeństwa sanitarnego podróżnych.

W pierwszym kwartale 2020 roku, dzięki skutecznym działaniom funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei odnotowano spadek zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu na obszarze kolejowym. Było o 140 zdarzeń mniej w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (wówczas 1700 zdarzeń). W 2020 r. funkcjonariusze SOK ujęli blisko 700 sprawców przestępstw i wykroczeń. Odzyskano mienie o łącznej wartości ponad 175 000 zł.

Mniej jest kradzieży na szkodę podróżnych. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. od stycznia do kwietnia odnotowano spadek kradzieży o 23%. Od początku roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli już 128 sprawców kradzieży i odzyskali mienie o łącznej wartości 45 000 zł. Zmniejszyła się też liczba kradzieży przesyłek wagonowych, usypów węgla z wagonów, towarów z terenów kolejowych. Kradzieżom elementów linii kolejowej przeciwdziałają częste kontrole punktów skupu złomu. W pierwszym kwartale funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 4000 kontroli. Nielegalnie zbywane mienie kolejowe ujawniono tylko w dwóch miejscach.

W walce ze złodziejami SOK wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Działania wspomagają specjalnie wyposażone samochody - mobilne centra monitoringu. Dzięki kamerom umieszczonym na autach funkcjonariusze obserwują kilkukilometrowy odcinek linii. Wykorzystywane są foto-pułapki, które powiadamiają patrol, gdy w zabezpieczonym obszarze pojawi się niepowołana osoba. W nocnych patrolach wykorzystywane są termo i noktowizory. Służbę SOK skutecznie wspomagają też przeszkolone psy.

Straż Ochrony Kolei ma dodatkowe zadania w czasie epidemii. Funkcjonariusze prowadzili kontrole temperatury podróżnych w pociągach wjeżdżających na teren Polski. Procedura, odbywała się na polecenie wojewodów przy ścisłej współpracy z przewoźnikami. W działaniach, do czasu wstrzymania ruchu międzynarodowego, funkcjonariusze skontrolowali stan ponad 5 000 podróżnych.

Kontrolne badania temperatury u pracowników obsługi pociągów towarowych wjeżdżających do Polski, funkcjonariusze SOK prowadzą we współpracy ze Strażą Graniczną od 15 marca. W ramach operacji rządowej, umożliwiającej powrót do domu Polaków oraz przejazdy specjalnymi pociągami cudzoziemców, Straży Ochrony Kolei zabezpieczała pociągi na trasie i stacjach postoju.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszelkie zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia na obszarze kolejowym. Dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych