Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy i jak sobie z tym poradzić?

Materiał zewnętrzny 2023-10-19 16:00:00

Uzależnienie może być jedną z najtrudniejszych sytuacji, przed którymi staje para. Życie z uzależnionym współmałżonkiem może być tak trudne, że wiele małżeństw kończy się separacją lub rozwodem. Można jednak temu zapobiec. Liczy się uznanie problemu, zrozumienie i wdrożenie tego, co warto zrobić, aby pomóc uzależnionemu mężowi.

Mąż alkoholik – jakie zachowania powinny Cię zaniepokoić?

Czasami to „tylko” dwa piwa dziennie, a innym razem butelka wódki co weekend. Alkoholizm może mieć różne oblicza, tak jak różnie mogą postępować osoby, które piją za dużo. Jeśli podejrzewasz, że Twój mąż jest alkoholikiem, zwróć uwagę na kilka jego zachowań, które powinny Cię zaniepokoić.

 • Ma problemy w pracy, bo często się spóźnia lub nie uczestniczy w ważnych spotkaniach z powodu kaca.
 • Epizody nadmiernego picia i niepamiętania tego, co wydarzyło się później, stają się częste.
 • Jest agresywny, bierze udział w bójkach, kiedy wypije alkohol.
 • Zawsze musi opróżnić butelkę do końca.
 • Nie potrafi przebywać w pobliżu alkoholu bez jego spożycia.
 • Nie dotrzymuje danych obietnic, bo zapomina o nich, gdy wypije.
 • Ledwo się obudzi, a już chce się napić, bez względu na porę dnia lub nocy.
 • Często ukrywa się i popija w samotności.
 • Znajdujesz puste butelki i puszki po alkoholu poukrywane w różnych miejscach (w domu, w garażu, w samochodzie itp.).
 • Ciągle szuka okazji do picia.
 • Jeśli długo nie pije, ma objawy odstawienia.
 • Wypiera się problemu.

Są to sygnały ostrzegawcze, które sugerują, że Twój mąż może być alkoholikiem.

Mój mąż jest alkoholikiem – jak sobie z tym poradzić?

Poradzenie sobie z uzależnieniem bliskiej osoby nie należy do łatwych zadań. W końcu masz pracę, prowadzisz dom, wychowujesz dzieci, a do tego mąż alkoholik. Jak sobie poradzić? Przede wszystkim musisz zadbać o siebie i dobro pociech. Nie możesz wierzyć w ciągłe obietnice poprawy, jeśli one nie przynoszą rezultatu. Musisz zakończyć chronienie swojego męża przed pracodawcą, znajomymi, bliskimi. Koniec z szukaniem wymówek, by ukryć jego kaca lub chowaniem kieliszków i butelek, gdy niespodziewanie odwiedzą was goście. Nie możesz ponosić konsekwencji działań męża alkoholika ani go ciągle usprawiedliwiać.

Alkoholik musi sam zrozumieć, że ma problem i stawić czoła wyzwaniu wyjścia z uzależnienia.

Wiele kobiet ma problem z przeciwstawieniem się uzależnieniu ich partnera, ponieważ zwyczajnie się boją. Jeśli Twój małżonek zmaga się z alkoholizmem, Ty również będziesz musiała podjąć działania i pomóc mu znaleźć drogę zdrowienia. Ignorowanie problemu nie sprawi, że zniknie. Dlatego pozwól mężowi, który jest alkoholikiem, doświadczyć negatywnych skutków picia. Niech sam przekona się, ile krzywd wyrządza sobie i innym.

Gdzie szukać pomocy dla męża alkoholika?

Alkoholizm to choroba, która wymaga leczenia. Co robić, gdy go potrzebuje Twój mąż alkoholik, gdzie szukać pomocy? Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień alkoholowych. W takiej profesjonalnej placówce na wsparcie może liczyć zarówno alkoholik, jak i jego najbliższa rodzina. Dzięki temu Twój życiowy partner zostanie poddany detoksykacji pod okiem specjalistów, a następnie rozpocznie proces leczenia i psychoterapii.

Ty również otrzymasz pomoc na spotkaniach z terapeutami i psychologami, którzy pozwolą Ci lepiej zrozumieć chorobę męża. Popracujesz również nad wzmocnieniem swoich zasobów odporności psychicznej oraz relacjami rodzinnymi, by wspólne życie po odwyku zmieniło się tylko na lepsze.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych