Czwartek 30 marca
Amelii, Kwiryna, Dobromira
RADOM aktualna pogoda

Matura z chemii. Jak właściwie przygotować się do niej?

Artykuł sponsorowany 2023-03-15 09:33:00

Jak zdać maturę na piątkę? Bez wątpienia trzeba uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Nie zaszkodzi jednak oprzeć się jeszcze na kilku innych złotych zasadach, które ułatwią pracę i zagwarantują dobry wynik nawet w krótkim czasie. Co więc warto zrobić?

Kiedy zacząć przygotowywać się do matury?

Materiałów do przepracowania jest naprawdę sporo, dlatego pierwsze przymiarki do matury, dobrze jest zacząć jeszcze na etapie przedostatniej klasy w liceum czy technikum. I choć brzmi nieco absurdalnie, to zdecydowanie przynajmniej na rok przed maturą, warto ustalić swoje słabe punkty i braki w wiedzy. Jak to zrobić?

Niestety program szkolny nie zapewni optymalnych wyników, ponieważ matura z chemii opracowana jest na poziomie rozszerzonym, a to oznacza, że wiele informacji trzeba pozyskać we własnym zakresie. Można jednak łatwo zorientować się, do jakich książek i materiałów warto jeszcze sięgnąć, wykonując choćby arkusze maturalne z chemii z poprzednich lat. Gdzie ich szukać? Pomocny znów jest internet, gdzie pod frazą „arkusze maturalne chemia”, udostępnionych jest wiele plików bez dodatkowych opłat. Warto także odwiedzić stronę CKE, gdzie wyszczególniony jest zakres tematyczny i na tej podstawie sporządzić własny harmonogram powtórek.

Choć wydaje się, że czasu jest w nadmiarze, to uwzględniając czas nauki szkolnej oraz konieczność przygotowania się także z innych przedmiotów, na same powtórki do matury zostaje go tak naprawdę niewiele. Choćby z tego powodu dobrze jest odpowiednio wcześniej i rozsądnie podejść do tematu przygotowania do matury z chemii.

Gdzie znaleźć dobre materiały do nauki?

Jeszcze kilkanaście lat temu maturzystom pozostawała tylko szkolna biblioteka, ewentualnie pobliska księgarnia. Nie było cudownego internetu, w którym można znaleźć także wiarygodne źródła w postaci e-booków czy choćby kursów maturalnych. Do wszystkiego trzeba jednak podchodzić z rozwagą, ponieważ informacje z niesprawdzonych źródeł nie zapewnią prawidłowych odpowiedzi na egzaminie i nie zagwarantują uzyskania wymaganej ilości punktów by zdać egzamin maturalny. Jak zatem szukać tych właściwych?

Na przykład pod frazą: „kursy maturalne chemia”. Tutaj korepetytorzy, ale też nauczyciele chemii zapewniają rzetelne informacje, opracowane zarówno z całego zakresu wiedzy, jak i także z poszczególnych zagadnień. Takie kursy mają podwójną wartość, ponieważ oprócz teorii, najczęściej wzbogacone są zadaniami i kluczem do rozwiązań. Inwestując więc w jeden taki kurs, można przyswoić wiedzę teoretyczną i zapewnić sobie dostęp do zadań. Dobrym źródłem jest znów CKE - Centralna Komisja Egzaminacyjna, która publikuje informatory maturalne. Na ich podstawie można łatwiej opracować plan pracy czy zweryfikować, które zagadnienia wymagają jeszcze przepracowania.

Z kim przygotować się do matury?

Każdy ma swój sprawdzony sposób na powtarzanie materiału, ale zagadnień do matury jest tyle, że zdecydowanie przydaje się merytoryczne wsparcie innych osób. Do kogo się zwrócić? Przydatny znów jest internet, gdzie funkcjonują różnego rodzaju fora, ale oferowane są również profesjonalne korepetycje. Takie lekcje w formie online są o wiele korzystniejsze zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym oraz zapewniają fundament pod dobre wyniki z egzaminów.

Jedną ze stron, którą polecają maturzyści jest platforma dawiduczy.pl, na której nauczyciel i korepetytor z wieloletnim doświadczeniem w przyjazny i zrozumiały sposób tłumaczy wszystkie zagadnienia z chemii. Portal zapewnia także część z warsztatem praktycznym. Dostępne są zarówno zadania z rozwiązaniami, jak i arkusze maturalne z poprzednich matur, dzięki czemu w jednym miejscu można znaleźć wszystkie niezbędne materiały do nauki.

Wsparcia można jednak szukać także w kręgu najbliższych znajomych. Intensywny trening można zaplanować z przyjaciółką, starszym bratem czy kolegą z klasy. Jeśli przyjaciele jednak nie mają czasu, to warto stworzyć kameralną grupę nawet w swojej szkole, by w kilka osób zebrać się raz / dwa razy w miesiącu i powtórzyć ważniejsze zagadnienia czy wspólnie rozwiązywać trudniejsze zadania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych