Wtorek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta
RADOM aktualna pogoda

Masz grzejniki? Zobacz pięć prostych sposobów na oszczędności w ogrzewaniu

Artykuł sponsorowany 2023-02-15 08:26:00

Zimą większość ludzi chce zachować ciepło, a jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za energię. Zebraliśmy kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania w celu uzyskania długoterminowych oszczędności. Najważniejsze jest, by starać się jak najbardziej ograniczyć straty energii i rozważnie zarządzać ciepłem wytwarzanym w domu. Oto kilka prostych technik, które każdy może zastosować już dziś w swoim domu, by zmniejszyć wydatki na ogrzewanie!

Łatwy dostęp do grzejnika

Jednym z głównych błędów w oszczędnym gospodarowaniu energią jest zakrywanie grzejników meblami, zasłonami lub firankami. Blokuje to wydostawanie się ciepła do pomieszczenia, zamiast je tam zatrzymywać, co prowadzi do nieefektywnego wykorzystania energii. Dodatkowy bonus dla tych, którzy nie lubią sprzątać - jeśli na kaloryferze zbierze się kurz, nie będzie on w stanie ogrzewać tak dobrze, co spowoduje, że niepotrzebnie zużyjesz więcej zasobów! Dlatego upewnij się, że zarówno Twój portfel, jak i dom są zawsze czyste, pozostawiając dużo miejsca wokół kaloryferów.

Złap ciepło

Zamontowanie grzejników na ścianie w odległości 8-10 cm może powodować pochłanianie energii przez ścianę, na której są zamontowane. Na szczęście istnieje na to odpowiedź: folia odbijająca ciepło. To niesamowite rozwiązanie zagwarantuje, że całe ciepło emitowane z grzejnika będzie przepływać i ogrzewać pokój, a nie tylko ogrzewać ścianę.

Kontroluj temperaturę

Chociaż ciepłe wnętrze może być przyjemne, optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 16-18 stopni Celsjusza. Z kolei w łazienkach dla maksymalnego relaksu konieczne są nieco wyższe temperatury - 22-24 stopnie Celsjusza.

W części mieszkalnej, gdzie spędzamy ze sobą czas, idealnie jest utrzymywać komfortową temperaturę w granicach 20-22 stopni. Nasza nowoczesna technologia termostatycznych zaworów grzejnikowych umożliwia to, płynnie regulując temperaturę w pomieszczeniu w zakresie 0-28 stopni - tak, by nigdy nie było Ci za zimno ani za gorąco!

Czujnik cieczy w głowicy termostatycznej zagwarantuje, że w Twoim pokoju będzie panowała pożądana temperatura, przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu energii. Dodatkowo, pora nocna sprzyja oszczędzaniu pieniędzy: obniżenie temperatury o kilka stopni w czasie snu może przynieść oszczędności od 5% do 15%.

Wykorzystaj elektryczny grzejnik łazienkowy

Jak już wiemy, łazienka jest miejscem w którym powinna panować nieco wyższa temperatura. Współcześnie budowane domy często posiadają ogrzewanie podłogowe które pracuje na niższej temperaturze niż grzejniki. Dlatego  warto zastosować łazienkowy grzejnik elektryczny który pozwala na dokładne sterowanie temperaturą i nie wymaga kosztownego podłączenia do systemu centralnego ogrzewania. Elektryczne grzejniki łazienkowe wyposażone w termostat i wyłącznik czasowy mogą pracować w trybie zadaniowym. Oznacza to, że grzejnik w ciągu dnia utrzymuje w łazience standardową temperaturę a zaczyna dogrzewa łazienkę wieczorem i rano gdy domownicy biorą prysznic lub kąpiel.

Grzejnik łazienkowy elektryczny TVX z termostatem i timerem

Grzejnik łazienkowy elektryczny TVX z termostatem i timerem, Źródło: Hydrotermo.pl

Okno pomoże zaoszczędzić

Wykorzystaj w pełni naturalne światło słoneczne i pozostaw okna odsłonięte w ciągu dnia, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniach. Kiedy nadejdzie wieczór, zasuń zasłony, najlepiej te wykonane z tkaniny - to pomoże zminimalizować straty ciepła. Ale nie zasłaniaj też grzejników!

 Podstawowym założeniem ekonomicznego wykorzystania energii jest zmniejszenie strat i wykorzystanie emitowanej energii. Wraz z nadejściem jesieni poświęćmy trochę czasu na odkurzenie grzejników, odsłonięcie ich zza mebli lub zasłon i odpowiedzialne zaprogramowanie termostatów. Drobne zmiany wprowadzone teraz mogą przynieść nam ogromne korzyści wiosną!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych