Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

JPK CIT – czym jest i kogo obowiązuje

Artykuł sponsorowany 2024-06-24 10:57:00

Ministerstwo Finansów kontynuuje prace nad usprawnieniem procesów rozliczeniowych, dążąc do kompleksowej digitalizacji komunikacji pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jednym z kluczowych narzędzi w tej transformacji jest jednolity plik kontrolny CIT, który wkrótce stanie się standardem dla rozliczeń podatkowych w Polsce. Czym właściwie jest i kogo obowiązuje?

JPK CIT – czym jest?

JPK_CIT, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych, to nowy format elektronicznego przekazywania danych z ksiąg rachunkowych bezpośrednio do organów podatkowych. Składa się on z dwóch głównych komponentów: JPK_KR_PD, obejmującego księgi i informacje dotyczące podatku dochodowego, oraz JPK_ST_KR, zawierającego informacje o środkach trwałych.

Razem tworzą one kompletny raport podatkowy, znanego jako JPK_CIT.

Obowiązek przekazywania danych w formie JPK_CIT został wprowadzony w 2022 roku w ramach przepisów Polskiego Ładu. Pomimo tego, że nowa forma raportowania została ogłoszona, projekt rozporządzenia oraz schemat obu raportów składających się na JPK_CIT zostały opublikowane dopiero niedawno.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pierwszym okresem raportowania w ramach JPK_CIT będzie rok 2025.

Kto jest objęty obowiązkiem?

Zgodnie z przepisami Ustawy o CIT, obowiązek przesyłania JPK CIT powstanie dla tzw. dużych podatników CIT oraz podatkowych grup kapitałowych. Pierwsze rozliczenia w formie JPK CIT będą musiały być złożone do 31 marca 2026 r. To wymagać będzie szybkiego dostosowania systemów księgowych firm do nowych wymogów Ministerstwa Finansów.

Reformy w zakresie przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) będą wprowadzane etapami, rozpoczynając od największych podatników, a następnie obejmą kolejne grupy.

  1. Od 2025 roku – podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy CIT, których roczny przychód przekroczył 50 milionów euro w poprzednim roku podatkowym (zgodnie z nową strukturą logiczną JPK_KR).

  2. Od 2026 roku – pozostałe podmioty opodatkowane CIT, które są zobowiązane do przesyłania JPK_VAT, oraz podatnicy PIT (rozliczający się na ogólnych zasadach, ze stawką liniową i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych), również zobowiązani do przekazywania JPK_VAT (zgodnie z nowymi strukturami logicznymi JPK_KR, JPK_PKPiR i JPK_EWP).

  3. Od 2027 roku – wszyscy podatnicy (zgodnie z nowymi strukturami logicznymi JPK_KR, JPK_PKPiR i JPK_EWP).

Jak przygotować się do wprowadzenia JPK CIT?

Aby przygotować się do JPK_CIT, warto podjąć kilka kluczowych kroków już teraz.

  • Przede wszystkim należy dokładnie zrozumieć wymagania dotyczące JPK_CIT, w tym strukturę raportów, terminy raportowania oraz rodzaje danych objętych raportowaniem.

  • Konieczne będzie dostosowanie systemów informatycznych firmy do generowania i przekazywania danych w formacie JPK_CIT. Współpraca z dostawcami oprogramowania może być niezbędna, aby zapewnić zgodność systemów z nowymi wymaganiami.

  • Ważne jest również dostosowanie zasad ewidencji księgowo-podatkowej do nowych wymagań JPK_CIT. Koniecznie może być przyjrzenie się obecnym procedurom księgowym i podatkowym oraz ich ewentualna modyfikacja. Na tym etapie przyda się profesjonalne doradztwo CIT.

  • Pracownicy odpowiedzialni za księgowość i podatki powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie nowych wymogów JPK_CIT oraz obsługi systemów informatycznych z nimi związanych.

  • Po dokonaniu niezbędnych dostosowań w systemach i procedurach warto przeprowadzić testy, aby upewnić się, że firma jest gotowa do generowania i przekazywania danych zgodnie z wymaganiami JPK_CIT. Następnie można przystąpić do pełnego wdrożenia nowych rozwiązań, który może wymagać doradztwa CIT.

Przygotowanie się do JPK_CIT już teraz pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów i zapewni płynne przejście do nowych wymagań raportowania podatkowego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych