Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

Jaki pies jest odpowiedni dla dziecka?

Artykuł zewnętrzny 2021-06-09 07:40:00

Każdy człowiek już od najmłodszych lat wie, że pies potrafi być bardzo dobrym przyjacielem. Podobnie jak wielu rodziców chociaż raz w życiu usłyszało prośbę swojego dziecka, aby posiadać pupila. Pies i dziecko to dobre połączenie, nauka odpowiedzialności i miłości do zwierząt oraz nowa okazja do spędzania rodzinnego czasu. Przed zakupem psa, warto jednak przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Pies a wiek dziecka

Jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się w głowie rodziców jest to, czy wiek dziecka pozwala na posiadanie psa. Odpowiedź w tej kwestii zależy od wielu czynników indywidualnych. Są bowiem takie rodziny, w których pies jest od wielu lat, często nawet przed narodzinami malucha. Tak naprawdę można posiadać psa niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko.

Jeśli jednak Twoja pociecha chce być główną osobą, która dba o czworonoga i się nim opiekuje, musi być do tego odpowiednio dojrzała. Ma na to wpływ wiele czynników, jak na przykład spacer. Trudno wyobrazić sobie dziecko w wieku wczesnoszkolnym, samodzielnie wyprowadzające psa. Podczas spacerów mogą bowiem zdarzyć się różne okoliczności, w których dziecko sobie zwyczajnie nie poradzi.

Niektóre sytuacje mogą wręcz okazać się niebezpieczne. Na przykład sytuacja, w której dziecko podczas spaceru z psem spotyka innego psa. Wszystko zależy od temepramentu i charakteru zwierząt, ale może tutaj dojść do niebezpiecznej sytuacji. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym nie powinno być wówczas bez opieki osoby dorosłej. Jeśli masz możliwość i czas towarzyszyć podczas każdego spaceru, wówczas nie musisz przejmować się takimi sytuacjami. Warto jednak to przemyśleć.

Warto także pamiętać o komforcie psa. Małe dzieci są bardzo energiczne i czasami potrafią zachowywać się uciążliwie. Każdy pies ma jakiś próg cierpliwości, nie chcesz chyba, aby zwierzę cierpiało, ponieważ maluch lubi je ciągać za uszy czy ogon. Na pewno nie chcesz również, aby pies zareagował na takie zachowania w sposób agresywny i skrzywdził Twoje dziecko. Oczywiście, można nauczyć malucha prawidłowego postępowania ze zwierzętami, ale przez pierwsze kilka lat życia dziecka, warto przekazywać mu wiedzę w teorii, bez praktyki. 

Jaki jest więc najlepszy moment? Taki, w którym dziecko będzie na tyle dojrzałe, aby zając się odpowiednio swoim pupilem. Każde dziecko jest inne i należy podchodzić do takich spraw indywidualnie, jednak pierwszym dobrym momentem jest ten, gdy dziecko zamienia się w nastolatka. Wówczas jest bardziej dojrzałe i odpowiedzialne, dzięki czemu ryzyko cierpienia zwierzęcia i niebezpiecznych sytuacji jest zminimalizowane. Pamiętaj jednak, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, czy jest gotowe na taką odpowiedzialność. Pamiętaj jednak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy uświadomić dziecku, jakie obowiązki będzie miało. Warto również potrenować kilka tygodni na psie zabawce. 

Gdy już podejmiesz decyzję..

Jeśli przemyślałeś wszelkie za i przeciw i zdecydowałeś, że jednak kupujecie psa, na pewno zastanawiasz się nad rasą. Psy ze schroniska są w ogromnej potrzebie, jednak są także po wielu traumatycznych przejściach i nie ufają człowiekowi. To jest powodem różnych zachowań, na które dziecko nie powinno być narażone. Pies odpowiedni dla dziecka to taki, którego temperament jest umiarkowany, jak na przykład labador, pudel czy owczarek szkocki. Pamiętaj jednak, aby wybierać jedynie legalne hodowle, w których zwierzęta co dobrze traktowane. Psy z włosami to doskonała propozycja, jeśli któryś z domowników jest alergikiem albo jeśli nie chcesz widzieć na swojej podłodze sierści.

Odpowiednie imię dla psa to ważna kwestia. Powinno być możliwie jak najkrótsze i łatwe do zapamiętania. Można nadać je na podstawie cech charakterystycznych pupila albo nazwać go imieniem ulubionego bohatera bajki. Jeśli lubicie szybkie rozwiązania, oto lista ciekawych imion dla psów:

• Abi,

• Aza,

• Aria,

• Bunio,

• Bubuś,

• Cezar,

• Diana,

• Dżeki,

• Ed,

• Fuks,

• Gaja,

• Heros,

• Ida,

• Junior,

• Kulka,

• Leo,

• Reks.

Podsumowanie

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, gdy usilnie pragnie mieć psa. Pamiętaj jednak, że często jest to sytuacja przejściowa i chwilowa zachcianka. Jeśli jednak pragniesz spełnić marzenie swojej pociechy, przemyśl wszystkie za i przeciw. Nie tylko komfort dziecka jest ważny, ale także dobro zwierzęcia. Jeśli uważasz, że dziecko jest gotowe na taki obowiązek, wybierzcie psa, który posiada podobny do dziecka temperament i dbaj o to, aby pupil miał zapewnione wszystko to, czego potrzebuje. Unikaj dawania dziecku psa w prezencie, pamiętaj, że zwierzęta nie są zabawkami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych