Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Jak długo należy karmić piersią? Poznaj podstawowe zasady

as 2020-10-30 10:57:00

Początki karmienia piersią dla wielu świeżo upieczonych matek mogą być trudne. Piękne obrazki, które serwuje nam Internet i masowe środki przekazu bardzo zakłamują rzeczywistość, pokazując cały proces jako prosty i przyjemny. Niestety problemów może być wiele. Warto zatem zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które podpowiedzą każdej mamie, jak długo i w jaki sposób należy karmić piersią.

Karmienie noworodka piersią. Jak często to robić?

Zalety karmienia piersią są szeroko znane i polecane przez specjalistów. Sztuczne mieszanki nie są w stanie dostarczyć tylu przeciwciał oraz minerałów, co mleko mamy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez 6 miesięcy oraz utrzymywanie karmienia z równoczesnym podawaniem żywności do końca 2 roku życia. O ile nie przeszkadzają nam względy zdrowotne takie jak np. brak pokarmu, warto zastosować się do tych wytycznych, choć często jest to sprawa bardzo indywidualna. Laktację można wspierać, sięgając po suplementy wspomagające laktację, co pomoże nam kontrolować cały proces.

Aby skutecznie karmić niemowlaka, warto wypracowywać rytm dnia już od pierwszych wspólnych chwil. Pomaga to w funkcjonowaniu mamie oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Na początek warto karmić „na żądanie”. Oznacza to, że karmimy noworodka przez całą dobę, kiedy przejawia chęć jedzenia. Każde dziecko jest inne, dlatego uważna obserwacja zwyczajów noworodka to klucz do sukcesu.

Karmienie niemowlaka. Co się zmienia?

Po kilku pierwszych tygodniach życia rytm karmień zdecydowanie stabilizuje się, a przerwy między kolejnymi posiłkami maluszka są coraz dłuższe. Nadal jednak karmienie niemowlaka powinno odbywać się na żądanie. Między 4 a 6 tygodniem od narodzin, dziecko je zazwyczaj do 8 razy dziennie i 1 raz w nocy. Kiedy dziecko kończy roczek, nocne karmienia stają się niepotrzebne.

Rytm karmień. Jak powinien wyglądać?

Dziecko pojawiając się na świecie, nie rozumie co się dzieje. Nie odróżnia również dnia od nocy. Większość doby i tak przesypia, budząc się jedynie na posiłki, które na początku są bardzo częste. Warto jednak już od pierwszych chwil przyzwyczajać niemowlę do rozróżniania dnia od nocy poprzez wprowadzenie odpowiedniego rytmu karmień. Jak to zrobić?

• Jeśli dziecko ma zrozumieć, że noc jest od spania, warto wprowadzić wieczorne rytuały takie jak np. kąpiel oraz karmienie, zawsze o tej samej porze;

• W trakcie dnia nie zasłaniaj okien oraz nie usuwaj źródeł hałasu, dzięki temu dziecko nauczy się rozróżniać drzemkę w ciągu dnia od spokojnego snu w nocy;

• Ostatnie karmienie powinno być spokojne i odbywać się w pokoju, w którym dziecko śpi. Warto również przyciemnić światło.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych