Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Globalne ocieplenie - co o nim wiemy?

cir 2021-09-01 09:55:00

Średnia temperatura na świecie rośnie. Alarmujące informacje dotyczące zmian klimatycznych docierają do nas praktycznie w każdym miesiącu. Na podstawie badaniach jesteśmy w stanie ustalić z dużą dokładnością, jak i w którym kierunku zmienia się klimat. Od czego zatem zależy globalne ocieplenie? Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Skąd się biorą zmiany klimatu

Zmiana klimatu to powszechnie używane pojęcie oznaczające różnego rodzaju przemiany stanu systemu klimatycznego. Zmiany zawsze dostrzegamy w ujęciu komparatystycznym – porównujemy stan historyczny ze stanem faktycznym.

Globalne ocieplenie jest zjawiskiem, które może występować z różnych przyczyn. Przede wszystkim wyróżnia się powody naturalne oraz wywołane przez działalność człowieka. W tej pierwszej grupie najczęściej umieszcza się transformacje mórz i oceanów, ruchy płyt tektonicznych, przemiany atmosferyczne i solarne, wpływające na ilość dochodzącego promieniowania słonecznego do ziemi.

Można z dużą pewnością stwierdzić, że zmiany klimatu towarzyszyły naszej planecie od zarania dziejów. Środowisko naukowe pozostaje jednak zgodne co do tego, że obecnie odnotowywane globalne ocieplenie jest rezultatem głównie działalności człowieka. Główne przyczyny globalnego ocieplenia to wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych i ich konsekwencje.

Ocieplenie klimatu

Dzięki specjalistycznym badaniom jesteśmy w stanie dostrzec związek przyczynowo-skutkowy między procesami industrializacji a generowanym poziomem gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery. Gazy cieplarniane, jako główne przyczyny globalnego ocieplenia, sprawiają, że energia słoneczna jest zatrzymywana w obrębie ziemskiej atmosfery. Powoduje to, że temperatura na naszej planecie nieustannie rośnie. Najpowszechniej występującymi gazami cieplarnianymi są dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu, sześciofluorek siarki i związki z grupy fluorowęglowodorów.

Bezpośrednie przyczyny globalnego ocieplenia  obejmują zatem szereg działań, które powodują efekt cieplarniany poprzez wzrost emisji gazów. Przyczyniają się do tego następujące branże i działania:

• spalanie surowców energetycznych (np. węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu),

• transport (szczególnie powietrzny),

• przemysł ciężki i wydobywczy,

• rolnictwo i hodowle,

• użytkowanie gruntów, wycinanie lasów.

Oczywiście kompletna lista przyczyn globalnego ocieplenia jest znacznie dłuższa. Wiele działań, które można byłoby uznać za neutralne środowiskowo, może pośrednio przyczyniać się do efektu cieplarnianego (np. brak recyklingowania śmieci). Dlatego bardzo ważne jest to, aby wprowadzać zarówno zmiany globalne, jak i żyć ekologicznie na co dzień!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych