Środa 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Drużyny i gracze e-sportowi. Kogo warto śledzić w Polsce?

cir 2023-07-17 13:29:00

Polska, czyli nasz wspaniały kraj leżący w Europie Środkowej, może nie być pierwszym wyborem, jaki przyjdzie Ci na myśl, gdy pomyślisz o światowych liderach w dziedzinie e-sportu. Ale ku zaskoczeniu przeważającej większości laików bez wątpienia do tego grona należymy. Co więcej, nasz kraj jest jednym z pionierów turniejów na dużą skalę i w pełni oddany e-sportowi. A to oznacza, że Polska stała się jednym z rynków o największym potencjale dla e-sportu w Europie, a być może na całym świecie.

Co warto wiedzieć o polskim e-sporcie?

Polska jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego flagowego wydarzenia e-sportowego: czyli imprezy o nazwie Intel Extreme Masters (IEM) Katowice. Turniej — jeden z filarów rywalizacji opartej o znaną grę e-sportową Counter-Strike: Global Offensive — odbywa się w Katowicach, mieście znanym wszystkim Polakom z przemysłu wydobywczego, który w jeszcze nie tak dawnych czasach był motorem napędowym Śląska i całego naszego kraju. E-sport przyniósł miastu coś w rodzaju renesansu, rozwijając branżę technologiczną i zachęcając radę miasta do pracy nad inicjatywami skoncentrowanymi na grach i e-sporcie. Miasto rozpoczęło kampanię marketingową o nazwie „Katowice dla odmiany”, która ma silny wpływ między innymi także na rywalizację e-sportową.

Nasz kraj ten jest także domem dla niektórych z najbardziej wpływowych na świecie graczy w CS:GO i Dota ), w tym Jarosława „pasha” Jarząbkowskiego i Michała „Nisha” Jankowskiego. W najwyższej klasie rozgrywkowej turnieju League of Legends w Europie, czyli LEC, bierze udział aż 27 graczy z Polski, w tym prawdopodobnie najsłynniejszy obecnie polski zawodnik, Marcin „Jankos” Jankowski, który gra w lidze G2 Esports. Gry e-sportowe również można obstawiać przez GGBet bonus bez depozytu. Ta platforma często sponsoruje najbardziej znane turnieje w świecie e-sportu.

Polska ma też własną najwyższą ligę League of Legends, zwaną Ultraliga. Zawody te są częścią szerszego cyklu EU Masters i zapewniają dzięki temu polskim zespołom aż cztery miejsca w turnieju. Polska drużyna AGO ROGUE, z akademii Rogue Esports, wygrała nawet EU Masters w 2020 roku.

Jeśli chodzi o zespoły e-sportowe, polscy gracze odnosili w przeszłości wiele imponujących sukcesów, głównie w CS:GO. Prawdopodobnie największymi obecnie polskimi organizacjami są AGO Esports i Illuminar Gaming. Klub piłkarski Wisła Kraków także prowadził jeszcze do niedawna oddział e-sportowy, ale zakończył swoją działalność z uwagi na problemy finansowe oraz skupienie się na awansie zespołu futbolowego do Ekstraklasy.

Ponadto Team Kinguin, jedna z najbardziej znanych organizacji e-sportowych w Polsce, nie wystawia już konkurencyjnych składów, ale wcześniej wystawiała odnoszące sukcesy drużyny w rozgrywkach CS:GO. Najbardziej utytułowanym polskim składem wszech czasów jest jednak tak zwana „Złota Piątka”, czyli w pełni polski skład, który grał w Counter Strike: Global Offensive w barwach drużyny Virtus.Pro i dominował na scenie przez wiele lat. Skład ten wygrał ESL One Katowice Major w 2014 roku.

Polska jest także siedzibą dla imponującej liczby firm związanych z e-sportem. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest przedsiębiorstw jest Kinguin, który posiada dwa wysokiej klasy centra wydajności (Esports Performance Center i Kinguin Esports Lounge) umożliwiające drużynom i organizacjom e-sportowym organizowanie bootcampów, organizowanie spotkań i budowanie zespołów. Inną dobrze znaną polską nazwą jest Frenzy, firma produkcyjna znana z lokalnych transmisji dużych wydarzeń e-sportowych, a także z produkcji lokalnych wydarzeń w Polsce. InSTREAMLY, platforma do zarządzania streamerami, również wywodzi się z Polski, podobnie jak Challenger Project, jeden z finalistów edycji ESI 2022 The Clutch.

Warto tutaj nadmienić także szeroko rozpowszechniony rynek sponsorski — czołowi gracze i drużyny wspierani są przez liczne firmy z polskim kapitałem, z różnych branż. Na liście znajdziemy między innymi znakomitego, międzynarodowego bukmachera sportowego oraz kasyno online w jednym, czyli GGBET, który już był wspomniany wcześniej. Ale wśród firm sponsorujących rozgrywki e-sportowe znajdziemy także wiele innych zaskakujących nazw!

Nasz kraj ma ogólnie silny związek z grami wideo, e-sportowymi i zwykłymi. Polski rząd dodał na przykład stworzoną przez Polaków grę wideo This War of Mine do programu nauczania w szkołach, a polski deweloper CD Projekt Red stoi za grami Wiedźmin i Cyberpunk, jednymi z najpopularniejszych serii gier na świecie.

Uznanie ze strony władz

Polskie władze bez żadnych problemów traktują rozgrywki e-sportowe na równi z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi. Polska ustawa o sporcie została zaktualizowana w 2017 r., stwierdzając, że „każda forma współzawodnictwa opartego na aktywności intelektualnej, której celem jest osiągnięcie wyniku sportowego” powinna być traktowana jako sport.

Najważniejsze turnieje i ligi

W Polsce odbywa się IEM Katowice, jeden z najważniejszych i najbardziej pożądanych turniejów e-sportowych w europejskim kalendarzu. Turniej jest również jednym z najdłużej trwających turniejów CS:GO w Europie, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Inne istotne imprezy to na przykład:

• ESL Mistrzostwa Polski,

• Polska Liga Esportowa,

• IEM Katowice,

• Red Bull Solo Q Poland,

• King of Poland,

• Ultraliga.

Najbardziej znane organizacje e-sportowe

Należy pamiętać, że nie jest to w pełni wyczerpująca lista, a brak jakiegoś zespołu nie oznacza oczywiście, że ta drużyna nie jest godna uwagi.

• AGO Esports,

• IZAKO Boars,

• Devils.one,

• PACT,

• Illuminar gaming.

Stowarzyszenia narodowe / federacje

Najważniejsze organizacje e-sportowe w naszym kraju, ale mające zasięg międzynarodowy to między innymi:

• Esports Association Poland,

• Polish Games Association.

Inicjatywy edukacyjne

Esports Association Poland organizuje na przykład liczne turnieje e-sportowe dla dzieci i młodzieży w naszym kraju — zazwyczaj w okresie wakacyjnym. Ponadto Kinguin i organizacja e-sportowa Devils.one nawiązały współpracę z Akademią Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie, aby uruchomić pierwszy w Polsce program studiów licencjackich z e-sportu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych