Środa 17 kwietnia
Roberta, Rudolfa, Stefana
RADOM aktualna pogoda

Depresja – objawy, przyczyny, rodzaje

Artykuł sponsorowany 2024-03-08 09:19:00

Pojęcia depresja używamy obecnie w bardzo różnych sytuacjach i nie zawsze, gdy chcemy opisać poważną chorobę, która jest jedną z najczęściej występujących na świecie. Potocznie słowem tym nazywamy smutek, przygnębienie lub chwilowe złe samopoczucie. Czym jednak tak naprawdę jest depresja? W jaki sposób się objawia, a także co może być jej przyczyną? Tego dowiesz się po przeczytaniu artykułu.

Czym jest depresja?

Depresja to zaburzenia nastroju, które trwają ponad dwa tygodnie i mają istotny wpływ na jakość życia. Jest to poważna choroba, która stanowi jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy i jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w ogóle. U wielu osób, które zgłaszają się do lekarza rodzinnego z powodu innych objawów, rozpoznaje się depresję. Jednak równie dużo osób pozostaje wciąż bez diagnozy i nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.

Objawy depresji

Każdy przypadek może się różnić pod względem objawów. Z tego względu depresja jest trudna do rozpoznania. Nie zawsze pogorszony nastrój lub smutek jest chorobą. Jeżeli jest krótkotrwały, prawdopodobnie jest całkowicie normalnym stanem, który od czasu do czasu zdarza się każdemu. Jednak nie ma wyraźnej granicy między zwykłym przygnębieniem a poważnym stanem chorobowym, dlatego jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, to terapia depresji u odpowiedniego specjalisty może być czymś dla Ciebie.

Spróbujmy jednak rozróżnić te dwa stany. Do objawów, które mogą sugerować depresję, należy utrata zainteresowań, koncentracji, a także obniżona samoocena czy pesymistyczny sposób patrzenia na rzeczywistość. Również zaburzenia snu często towarzyszą chorobie. Osoby cierpiące na depresją mogą mieć trundości z zasypianiem, a także wybudzać się nad ranem. Innym charakterystycznym objawem jest mniejszy apetyt lub jego całkowita utrata, co może skutkować obniżającą się wagą, albo wręcz odwrotnie – osoba je więcej niż zwykle. Często występuje również spadek libido, co może wpływać na poczucie atrakcyjności. Charakterystyczne są także dobowe wahania nastroju – chorzy często gorzej czują się w godzinach porannych i trudno jest im zacząć dzień. Wszystkie powyższe objawy są jednymi z najczęściej występujących, jednak w zależności od osoby i jej osobowości, mogą się różnić.

Przyczyny depresji

Depresja może mieć swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych, w tym w zmianach w poziomie neuroprzekaźników (np. serotoniny), chorobach przewlekłych czy uzależnieniach. Inną przyczyną są czynniki psychologiczne. Jakość relacji, stresujące i wywołujące silne emocje wydarzenia, a także umiejętność radzenia sobie z nimi mogą istotnie wpływać na rozwój choroby. Jako ostatni powód występowania depresji wymienia się czynniki społeczne i kulturowe. Należy do nich sytuacja materialna, zawodowa czy szkolna, a także to, czy mamy wokół siebie osoby, które dają nam wsparcie. Wszystkie te elementy mogą mieć wpływ na rozwój choroby, a często na depresję ma wpływ nie jeden ze wspomnianych czynników, a kilka z nich.

Rodzaje depresji

Depresja jest niezwykle różnorodną chorobą. Z tego względu jej rodzajów jest wiele. Opiszemy jednak tylko kilka z nich, żeby pokazać, jak może wyglądać.

Wyróżniamy depresję sezonową, której objawy ujawniają się jesienią lub zimą ze względu na krótkie dni i małą ilość słońca. Trwa krótko, do 5 tygodni, a objawia się sennością, brakiem energii i dużym apetytem. Innym rodzajem są zaburzenia afektywne dwubiegunowe, które polegają na występowaniu na zmianę epizodów depresji i manii. Niektóre rodzaje depresji nie dają się łatwo rozpoznać. Jest tak w przypadku depresji maskowanej, która objawia się zmęczeniem, sennością lub bólem. Nie towarzyszy jej jednak wyraźne obniżenie nastroju. Wyróżniamy również depresję poporodową, będącą efektem ogromnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. 

Bez względu na rodzaj depresji, jeżeli czujesz, że niektóre objawy mogą dotyczyć Ciebie, nie zwlekaj i zgłoś się po profesjonalną pomoc. Psycholodzy oraz psychoterapeuci są po to, żeby pomóc Ci poradzić sobie z trudnościami bez względu na to, czy jest to depresja, trudności w relacjach czy nerwica, o której możesz przeczytać na stronie: https://www.psychoterapia-skawinska.pl/leczenie-nerwic-krakow/.

Komentarze naszych czytelników

  • po radomsku

    2024-03-08 09:53:11

    rewitalizacja Fabryki Broni w wykonaniu radka to jak budowa stadionu. póki co sam nie wie co ma powstać  w tym obiekcie. skąd weźmie pieniądze. pewnie ktoś z kolegów dostanie obiekt na działalność

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych