Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

Apel kolejarzy o oddawanie krwi

dm 2020-03-23 14:00:00

Poniżej publikujemy list przewodniczącego Krajowej Rady Kolejarskich Klubów HDK PCK, Łukasza Derylaka.

Koleżanki i Koledzy, Kolejarze - Honorowi Dawcy Krwi,

Zwracam się do Was, w tym trudnym dla Nas wszystkim okresie jakim się znaleźliśmy za sprawą pandemii COVID-19, która szaleje na całym świecie, a co raz bardziej rozprzestrzenia się w Naszym Kraju. Koronawirus w bardzo dużym stopniu ograniczył do minimum Naszą codzienną aktywność po za miejscem zamieszkania. Zalecenia od władz Państwowych oraz specjalistów jasno określają jak mamy się zachowywać. Przede wszystkim bez potrzeby nie opuszczać Naszych domów. Jednocześnie w tych samych komunikatach słyszymy o dramatycznym spadku ilości oddawanej krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju, oraz ich oddziałach terenowych. Nasilone odwoływanie wyjazdowych akcji krwiodawstwa powoduje, że obecne stany magazynowe w bankach krwi zbliżają się do punktu zero.

Koleżanki i Koledzy, w związku z tym, zwracam się do Was z apelem abyście, jeśli czujecie się zdrowi, nie wykazujecie objawów grypopodobnych takich jak: suchy kaszel, gorączka, płytki oddech, duszności, bóle mięśni czy zmęczenie, oraz spełniacie wszelkie warunki do oddania krwi, zgłaszali się do najbliższych oddziałów dla Waszego miejsca zamieszkania Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Proszę abyście udając się do RCKiK wykazywali daleko idącą ostrożność, stosowali się do zaleceń obsługi, ale przede wszystkim po oddaniu krwi, odczuli wielką satysfakcję, radość i dumę z faktu, że pomogliście uratować życie i zdrowie drugiego człowieka.

Pamiętajmy, że pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz odwrotnie, przez zmniejszoną ilość dawców w tym okresie, nie może odbyć się wiele operacji i zabiegów chirurgicznych. Od 1963 roku, kiedy działamy razem jako kolejarze krwiodawcy przeszliśmy wiele, wierzę, że i teraz pokażemy swoją jedność i siłę w pomocy drugiemu człowiekowi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych