Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Amazon Echo: urządzenie przydatne czy zbędne w naszym życiu?

as 2021-09-01 09:26:00

Amazon Echo — to inteligentne urządzenie, które wykonuje nasze głosowe polecenia. Z wyglądu Amazon Echo przypomina zwykły głośnik, tylko ma o wiele więcej funkcji. Główną z nich jest oczywiście komunikacja głosowa za pośrednictwem Alexy — osobistej asystentki Amazon Echo.

Chyba nikomu dzisiaj nie wydaje się dziwne to, że człowiek może swobodnie komunikować się z maszynami. Wcześniej widzieliśmy tylko w filmach, jak ludzie rozmawiali z robotami, obecnie każdy z nas może mieć w domu takiego "robota" w postaci Alexy.

Alexa może nas wyręczyć w wykonywaniu wielu rzeczy, jeżeli będziemy wiedzieć jak z nią rozmawiać. Ma ona wiele opcji i ogromny potencjał na dalsze rozszerzenie. Urządzenia Amazon Echo i Echo Dot (mniejsza wersja Amazon Echo) są dość popularne w Ameryce, ale czy tak samo i w Polsce? Dowiedzmy się zatem, jak działa Alexa, w czym nam może pomóc i dlaczego Polacy mogą mieć z nią problem. 

Jak działa Amazon Echo?

Na początek musimy skonfigurować łączność Amazon Echo z Wi-Fi w naszym domu, do tego potrzebna jest aplikacja Alexa. Czyli konieczny będzie dostęp do aplikacji za pomocą telefonu lub przez stronę internetową Amazon na komputerze. Po podłączeniu Alexy musimy ją skonfigurować z wybranymi urządzeniami w domu oraz podłączyć z serwisami, z których zamierzamy korzystać potem, np. Apple music store, Spotify, smart home urządzenia, kalendarz Google itp.

Urządzenie działa 24 godziny na dobę, ale wyłącznie w trybie oczekiwania. Nie jest ono aktywne przez cały czas, aby je aktywować, należy wypowiedzieć słowo-klucz, które rozpocznie przetwarzanie danych i wykonywanie poleceń. Takim słowem kluczem jest oczywiście imię asystentki Amazon — Alexa. Po wypowiedzeniu słowa “Alexa” głośnik zaświeci się na niebiesko, co oznacza, że właśnie zaczął działać. Alexa połączy się przez Wi-Fi z wybranym urządzeniem i wykona konkretne polecenie. Alexa szybko rozpoznaje mowę, przesyła dane i komunikuje się w odpowiedzi kobiecym głosem.

Czy Alexa podsłuchuje użytkowników?

Bez rozpoczęcia swojego polecenia od słowa Alexa nie możemy się spodziewać, że urządzenie Amazon Echo odpowie na nasze pytanie. Żadne dane nie są bowiem wysyłane.  A zatem jest to mało prawdopodobne, żeby Alexa nas podsłuchiwała. Mimo wszystko obawy zawsze są, bo w sumie obecnie jesteśmy inwigilowani przez wiele urządzeń, a nasze dane często są niezabezpieczone, bo wszyscy korzystamy z sieci społecznościowych. Dla pewności zawsze możemy włączyć mikrofon w urządzeniu przyciskiem.

Kiedy jednak to zrobimy, musimy pamiętać, że wtedy zniknie też możliwość ponownego włączenia Alexy za pomocą komendy głosowej, a to właśnie jest największą zaletą danego produktu.

Alexa w Polsce

Na chwilę obecna Alexa jest dostępna w Polsce, ale nie w polskiej wersji. Jeśli chcemy skorzystać w urządzenia Amazon Echo, musimy wybrać dla siebie wersję niemiecką lub angielską. Tylko polecenia wydane w tych językach będą usłyszane i zrozumiane przez Alexę. Brak polskiej wersji z pewnością jest dużym problemem dla wielu Polaków i powodem, z którego rezygnują z kupna Amazon Echo. Polacy co prawda znają trochę angielski, ale nie używają go codziennie i zapewne wykonywanie poleceń, nawet tych najprostszych, w ciągu dnia w języku angielskim nie jest łatwe dla każdego.

Być może z czasem można się przyzwyczaić albo zaryzykować kupno angielskiej wersji. Sporo z nas nie ma problemu, żeby grać w gry komputerowe po angielsku.

Zastosowanie Alexy i obsługa

Alexę z łatwością możemy postawić u siebie w salonie na półce i łatwo korzystać z jej pomocy w domu. Podstawową funkcją Alexy jest oczywiście włącznie muzyki, która rozchodzi się po całym mieszkaniu. Jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra. Nawet jeśli nie wiesz, jakiej konkretnie muzyki chcesz słuchać, może się zdać na gust Alexy ? poprosić ją o włączenie czegokolwiek z twojej listy. Dodatkowo Alexa może ci odtworzyć podcasty i audiobooki.

Na początku wspomnieliśmy też, że Alexa może być twoją osobistą asystentką i prowadzić personalny kalendarz. Po prostu połącz ją z odpowiednią aplikacją, która organizuje twój czas. Następnie wystarczy tylko luźne rzucić, aby dodała coś do kalendarza i gotowe. A codziennie rano możesz ją zapytać o to, co masz zaplanowane w kalendarzu na dziś. Oczywiście możesz ją też zapytać o pogodę, stworzenie listy zakupów, włączenie lub wyłączenie telewizora, światła, klimatyzacji i innych urządzeń smart, które masz w domu. Poprzez opcję Bluetooth można też poprosić Alexę o to, aby zadzwoniła na twoją komórkę, jeżeli gdzieś ją zgubiłeś.

Plusem Amazon Echo jest jego elastyczność i możliwość dodawania nowych funkcji oraz podłączenia nowych urządzeń. Wystarczy zainstalować pewną aplikację i połączyć a Alexą, a zacznie się ona jej uczyć i po pewnym czasie bez problemu będzie mogła obsługiwać kolejne urządzenie. Polacy też parują Alexę z wieloma serwisami dostępnymi w Polsce. Można z jej pomocą posłuchać polskich audiobooków lub wiadomości online, nie odrywając się od swoich codziennych zadań.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że Alexa ułatwia nam życie w pewnym sensie i jest bardzo łatwa w obsłudze. Minusem jest to, że nie posiada polskiej wersji językowej. Miejmy nadzieję, że Amazon wkrótce to zmieni. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych