Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

Rusza wsparcie dla piekarni i cukierni wykorzystujących paliwa gazowe

dm, ZUS 2023-04-05 10:23:00

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany paliwem gazowym, będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek za gaz.

Wskazani przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ceny maksymalnej na poziomie 200,17 zł/MWh, jeżeli do prowadzenia działalności wykorzystują piec ogrzewany paliwem gazowym.

"Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, co usprawni obsługę tego zadania” – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„Do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz. Pomoc będzie dotyczyła rachunków obejmujących okres nie wcześniejszy niż kwiecień. Wniosek RPG należy złożyć w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury” – dodaje profesor.

Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia muszą spełnić odpowiednie warunki. Powinni oni wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r.:

- rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z,

- prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z, i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek,

- prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.

Aby ZUS mógł przyznać pomoc, na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek i musi dysponować limitem pomocy de minimis.

Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej.

Na podstawie danych z rejestru REGON według stanu na 31 grudnia 2022 r. ZUS oceni czy przedsiębiorca spełnia warunek dotyczący prowadzenia działalności oznaczonej kodem PKD 10.71.Z.

Jeśli pracownik ZUS będzie mieć wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie lub poprzez PUE ZUS. Szczegóły korespondencji będzie można znaleźć na koncie PUE ZUS.

W przypadku wydania odmownej decyzji w sprawie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych, każdy wnioskodawca, za pośrednictwem ZUS, będzie mógł odwołać się do właściwego sądu według zasad Kodeksu postępowania cywilnego. Odwołanie należy złożyć na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji. Szczegóły dotyczące wniosku o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) znajdą się na stronie internetowej ZUS.

Komentarze naszych czytelników

 • Wilk

  2023-04-05 08:39:02

  Zatrudnić Witkowskiego I Frysztaka w piekarni.

 • Wilk

  2023-04-05 08:39:16

  Zatrudnić Witkowskiego I Frysztaka w piekarni

 • JP-III

  2023-04-06 11:31:23

  Fogiel walczy o swoje . Ojciec miliony na kremówki dostanie. Do kremacji z PiSem

 • JP-IV

  2023-04-06 11:31:41

  Fogiel walczy o swoje . Ojciec miliony na kremówki dostanie. Do kremacji z PiSem

 • JP- V

  2023-04-06 11:31:51

  Fogiel walczy o swoje . Ojciec miliony na kremówki dostanie. Do kremacji z PiSem

 • JP- V

  2023-04-06 11:32:28

  Fogiel walczy o swoje . Ojciec miliony na kremówki dostanie. Do kremacji z PiSem. RADOM to PiS wilka wilkołaka teraz udaje z Lucjanem

 • JP- VI

  2023-04-06 11:32:46

  Fogiel walczy o swoje . Ojciec miliony na kremówki dostanie. Do kremacji z PiSem. RADOM to PiS wilka wilkołaka teraz udaje z Lucjanem

 • JP- VII ciacho

  2023-04-06 11:33:14

  Fogiel walczy o swoje . Ojciec miliony na kremówki dostanie. Do kremacji z PiSem. RADOM to PiS wilka wilkołaka teraz udaje z Lucjanem. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych