Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Oblicz emeryturę na PUE ZUS

dm, ZUS 2023-03-14 13:06:00

Nowy kalkulator ZUS pozwala wyliczyć wysokość świadczenia tym, którzy w 2023 roku osiągną wiek emerytalny. Wystarczy, że posiadasz konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Nabywasz w tym roku prawo do emerytury i jeszcze nie złożyłeś wniosku w tej sprawie? Nim go złożysz i ZUS formalnie wyliczy wysokość świadczenia, możesz osobiście to sprawdzić poprzez specjalny kalkulator dostępny na stronie internetowej ZUS.

Do tej pory można było na różnych kalkulatorach, w tym dostępnym w ZUS, orientacyjnie wyliczyć, jaka będzie przysługiwała emerytura, jeśli będzie się na nią przechodziło odkładając decyzję w czasie. Zwłaszcza gdy mimo nabycia uprawnień emerytalnych w związku z osiągnięciem odpowiedniego wieku planuje się przedłużyć okres aktywności zawodowej. Jednak to nie to samo, co możliwość wyliczenia dokładnego świadczenia na moment gdy ma się już do emerytury prawo.

Wylicz swoją emeryturę nim złożysz o nią wniosek

Nowy kalkulator to dodatkowe narzędzie, które pomaga w podjęciu świadomej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej.

- Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Dzięki możliwość sprawdzenia na nowym kalkulatorze wiele osób uniknie zaskoczenia, że pieniądze, które teraz będą otrzymywali z ZUS na emeryturę prawdopodobnie są niższe od spodziewanych. Niektórzy zdecydowani na przejście na emeryturę zaraz gdy będzie to formalnie możliwe w takiej sytuacji być może zdecydują się na przesunięcie terminu, by wysokość emerytury mogła wzrosnąć.

Dotychczas kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną emeryturę wyłącznie na kolejne lata. Symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w salach obsługi klientów, podczas e-wizyty oraz u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS.

Nowy kalkulator emerytalny ZUS: jak działa

Mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc – jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat albo miesiąc urodzin – jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Jeśli natomiast wybierze się kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

- Trzeba jednak pamiętać, że nowy kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS i u doradców emerytalnych (na e-wizycie, w COT lub w placówkach ZUS) przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego – dodaje rzecznik.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych