Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Rusza budowa drogi powiatowej. Powstanie też most

dm, powiatradomski.pl 2024-07-02 11:36:00

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu została podpisana umowa na budowę drogi powiatowej Seredzice – Iłża wraz z budową obiektu mostowego na rzece Iłżance. Przebudowany będzie ponad 2,5-kilometrowy odcinek, łączący nasz powiat z powiatem starachowickim. Prace mają potrwać do grudnia tego roku.

– Bardzo się cieszę, że udało się zakończyć te starania, bo już w latach poprzednich zabiegaliśmy o to, aby ten odcinek został zrobiony. Wiem, że wykonawcy chcą wejść na teren budowy jak najszybciej, bo im więcej pracy wykonają teraz, to nie natrafią na niespodzianki na przełomie listopada i grudnia – podkreślił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Zadanie podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy budowy obiektu mostowego na rzece Iłżance, wraz z budową kilometrowego odcinka drogi. Z kolei druga część to kontynuowanie budowy kolejnego, 1500-metrowego odcinka. Wykonawcą robót będzie spółka Saltor z Kielc, którą podczas podpisania umowy reprezentowali Hubert Wielgo i Marcin Kobos.

Zgodnie z kosztorysem inwestorskim, szacunkową wartość zadania wyliczono na kwotę ponad 13,6 miliona złotych. Trzeba zaznaczyć, że powiat otrzymał na ten cel 4 miliony złotych z budżetu państwa w ramach rezerwy subwencji ogólnej. Pomoc finansową stanowiącą 35 procent wkładu własnego Powiatu, udzieliła również gmina Iłża, reprezentowana przez burmistrza Marka Łuszczka. Chodzi tu o wsparcie w wysokości 1,9 miliona złotych. Gmina Iłża będzie spłacać tę kwotę przez trzy lata.

– Niecałe dwa miliony złotych dla naszej gminy to dość znaczne pieniądze, natomiast droga ma charakter strategiczny, bo łączy dwa powiaty. Umożliwi mieszkańcom gminy Iłża i nie tylko szybki dojazd do gminy Mirzec w powiecie starachowickim. Dziękuję panu staroście Waldemarowi Trelce, że podjął taką decyzję i wierzę, że przed nami wiele kolejnych wspólnych projektów – mówił Marek Łuszczek, burmistrz miasta i gminy Iłża.

Planowany odcinek drogi, jak również most na rzece Iłżance, położone są na terenie Nadleśnictwa Marcule, a z uwagi na zaprojektowaną konstrukcję nawierzchni i parametry drogi, będą mogły być nią przewożone ładunki drewna, co poprawi jakość i efektywność gospodarki leśnej w tym rejonie.

– Ta droga niemal w całości przebiega przez piękny kompleks naszych lasów. Pozwoli nam nie tylko wozić drewno, ale skorzystają wszyscy, a zwłaszcza rowerzyści, bo będą mieli do dyspozycji zielony, czysty szlak – mówił nadleśniczy Tadeusz Misiak z Nadleśnictwa Marcule.

Krzysztof Kozera, były wicestarosta, a obecnie członek zarządu Powiatu Radomskiego nie krył satysfakcji z podpisania umowy. Pochodzi z Iłży i od lat zabiegał o wykonanie tej inwestycji.

– To była bardzo trafna decyzja i bardzo się cieszę, że największa miejscowość naszej gminy, Seredzice, licząca blisko dwa tysiące mieszkańców, zyska nowe połączenie z powiatem starachowickim. Przy okazji wielu spotkań mieszkańcy o to apelowali – zaznaczył Krzysztof Kozera.

Termin wykonania całej inwestycji jest dość krótki, bo droga powinna być oddana do użytku do 2 grudnia 2024 roku.

– Termin dość napięty, ale realny i myślę, że damy radę. Wierzę, że na świętego Mikołaja kierowcy będą mieli prezent w postaci nowej drogi – mówił Hubert Wielgo z kieleckiej firmy Saltor.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to nowa jezdnia będzie miała sześć metrów szerokości wraz ze wszelkim oznakowaniem. Będą też 1-metrowe pobocza, obustronne rowy oraz zjazdy do dróg leśnych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych