Czwartek 9 października
Arnolda, Dionizego, Sybilii

Postępy na budowie przystanku Radom Południowy. Będą utrudnienia w ruchu pociągów [ZDJĘCIA]

cir 2025-10-08 11:09:00

Trwa budowa nowego przystanku PKP Radom Południowy. Powstaną także kładki dla pieszych i rowerzystów nad ulicą Walentynowicz oraz nad torami kolejowymi pomiędzy Południem a Godowem. Z  obiektów będzie można skorzystać od przyszłorocznych wakacji. Póki co przez ponad tydzień, od 13 do 22 będą utrudnienia w ruchu pociągów.

W porównaniu do wielu innych przystanków, Radom Południowy zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego

autor: UM Radom

Na Przystanku Radom Południowy powstaną trzy perony: dwa przy linii kolejowej nr 8 w kierunku Kielc oraz jeden przy linii nr 22 w stronę Tomaszowa Mazowieckiego. Nowy przystanek będzie w pełni dostępny dla wszystkich pasażerów – pojawią się windy, system informacji pasażerskiej oraz udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. Zatrzymywać się tu będą zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne.

Kładka pieszo-rowerowa powstaje między drogą biegnącą wokół bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Inżynieria na osiedlu Południe, a końcówką ulicy Krynickiej na Godowie. Z jej obu stron będą pochylnie, z których będą mogli korzystać zarówno rowerzyści, jak też między innymi osoby na wózkach lub z wózkami. Będą również oczywiście tradycyjne schody, a na perony kolejowe będzie można dodatkowo zjechać albo wjechać z nich na górę windami. Przeprawa będzie miała około 108 metrów długości i ponad cztery metry szerokości użytkowej.

Obecnie prace koncentrują się na przygotowywaniu fundamentów i zbrojeń pod filary kładki – zarówno od strony ulicy Sycyńskiej, jak również na końcu ulicy Krynickiej. Po zakończeniu montażu zbrojeń wykonawca będzie mógł rozpocząć betonowanie. Wzdłuż obu torów linii kolejowej do Krakowa stoją już pionowe ścianki przyszłych peronów.

Dzięki porozumieniu miasta z koleją budowa nowej kładki i peronów PKP jest prowadzona w ramach jednego zadania. Po stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu jest budowa przeprawy - w ramach projektu „Rozwój infrastruktury mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Radomia - etap I - Polska Wschodnia”. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zajmuje się natomiast budową przystanku kolejowego.

Koszt inwestycji wyniesie prawie 16,3 miliona złotych netto, z czego część MZDiK to około 9,5 miliona, zaś część PKP – około 6,8 miliona złotych. Od momentu podpisania umowy, co nastąpiło to 28 marca, wykonawca robót ma 12 miesięcy na roboty budowlane i kolejne cztery na uzyskanie pozwoleń na użytkowanie obiektu. Oznacza to, że z kładki oraz peronów na Południu będzie można zacząć korzystać w przyszłoroczne wakacje.

Warto przypomnieć, że z myślą o utworzeniu węzła przesiadkowego na Południu już w 2021 roku został w tej okolicy zbudowany parking typu Park & Ride. Obok niego będzie także zlokalizowana nowa pętla autobusowa dla komunikacji miejskiej.

W związku z budową od 13 do 22 października zaplanowano całodobowe przerwy w ruchu pociągów między Radomiem Krychnowice a Radomiem Głównym. - W zastępstwie składów Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej od Wolanowa do Radomia Głównego pojadą autobusy. Natomiast pociąg Intercity „Koziołek” będzie jechał trasą okrężną przez łącznicę 576 Rożki-Wolanów - informuje Anna Znajewska-Pawluk z zespółu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

| Drzewa w walce z betonozą. Ulica Piłsudskiego się zazieleni ▶️

 

 

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap