Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

SMS z wezwaniem do zapłaty za energię. To oszustwo!

dm, KMP Radom 2021-07-02 15:23:00

Radomska policja przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod dostawców energii elektrycznej. Wysyłają fałszywe wiadomości sms z informacją o planowanym wyłączeniu prądu, w związku z nieuregulowanymi płatnościami. W ostatnich dniach dwie kobiety po kliknięciu w załączony do wiadomości link i autoryzowaniu transakcji, straciły swoje oszczędności.

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości sms informując o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty. Podszywają się pod dostawców energii elektrycznej i informują o wszczęciu postępowania egzekucyjnego za niedopłatę do faktury. Otworzenie takiej strony może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu.

W ostatnich dniach w ten sposób zostały oszukane dwie kobiety, mieszkanki Radomia i powiatu radomskiego. Ze zgłoszeń wynikało, że dostały wiadomość sms o zaległości kilku złotych w opłacie za energię elektryczną. Do treści dołączony był link umożliwiający dokonanie płatności. Pokrzywdzone weszły w link i zalogowały się na konto w banku. Kiedy wystąpił błąd logowania, ponownie zalogowały się na swoje konta. Wtedy okazało się, że zostały z niego wypłacone pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych. Gdy zorientowały się, że padły ofiarą oszustwa powiadomiły policjantów.

Wyjaśniamy okoliczności tych spraw i przestrzegamy przed działającymi w sieci oszustami. Przede wszystkim po otrzymaniu tego typu wiadomości powinniśmy zweryfikować czy taka sytuacja faktycznie ma miejsce. Często działamy w pośpiechu i nieświadomi zagrożenia otwieramy załączony do treści link, który kieruje nas na fałszywe strony internetowe umożliwiające logowanie do banku. Ten moment wykorzystują oszuści i wypłacają z konta nasze oszczędności. Pozornie niewielka kwota dopłaty może spowodować, że utracimy wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

KMP Radom

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych