Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Różne kolory beretów, jeden cel

dm, WOT 2022-02-09 08:49:00

Kolejni żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechali w okolice polsko-białoruskiej granicy, by zmienić pełniących tam służbę kolegów. Terytorialsi pełnią służbę w rejonie przygranicznym wspólnie z żołnierzami z jednostek 12. Szczecińskiej Dywizji oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Żołnierze realizują stale działania, które realnie przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa w pasie przygranicznym. Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w zabezpieczaniu i patrolowaniu granic. Takie działania wspólnie prowadzą żołnierze 12DZ, 25BKPow oraz 6MBOT.   

Razem służą i wykazują stałą gotowość do działań. Ich głównym zdaniem jest zapewnienie szczelności granicy oraz bezpieczeństwa pracownikom budującym zaporę wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Wspólne działania żołnierzy różnych formacji to nauka i wymiana doświadczeń. Zdobywają umiejętności, których nie zapewni żadna literatura, bo oparta jest na doświadczeniu. To ciągły proces dawania i brania, podczas którego wspólnie próbują rozwiązywać nurtujące problemy, napotykane trudności i wątpliwości. Dzielą się przy tym swoimi pomysłami i wypracowanymi rozwiązaniami.  

Cel jest prosty - wspólne dążenie do jak najlepszego wykonywania powierzonych zadań, a jednocześnie stworzenie przestrzeni do wzajemnego wsparcia. Efekty tej interakcji będą służyć rozwojowi Sił Zbrojnych i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa poprzez budowanie wzajemnej świadomości wśród żołnierzy oraz doskonalenie umiejętności współdziałania podczas realizacji wspólnych zadań. 

Dla żołnierzy to bezcenne doświadczenia i czas do budowania relacji wzajemnego zaufania. Niezależnie od koloru beretu, ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych czuwają na granicy i uzupełniają się.   

Mazowieccy Terytorialsi na granicy  

Wsparcie służb patrolujących tereny przygraniczne przez mazowieckich terytorialsów opiera się na czterech fazach: lokalizacji, izolacji, zabezpieczeniu i przekazaniu imigrantów odpowiednim służbom.  

Rolą żołnierzy OT w działaniach w rejonie przygranicznym jest przede wszystkim odciążenie innych służb, głównie Straży Granicznej. Dzięki żołnierzom, funkcjonariusze mogą się skupić na czynnościach wymagających specjalistycznej wiedzy z zakresu ochrony granic.  

Żołnierze przygotowani są na wszystkie scenariusze, które mogą wydarzyć się w rejonie przygranicznym. W działaniu są Terytorialsi przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, na patrolach mają ze sobą dodatkową wodę, koce oraz pożywienie.   

Operacja „Silne wsparcie” jest prowadzona na mocy decyzji ministra obrony narodowej w związku z kryzysem w relacjach polsko-białoruskich. Od 3 września 2021 roku wojska obrony terytorialnej na terenach objętych stanem wyjątkowym wspierają lokalne władze i społeczności, a także straż graniczną, policję oraz wojska operacyjne.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych