Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Prezydent Witkowski bez wotum zaufania

dm 2021-06-28 15:20:00

12 głosów za, 3 przeciw i 12 wstrzymujących - tak wyglądał wynik głosowania nad wnioskiem o udzielenie absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu prezydentowi Radomia, Radosławowi Witkowskiemu. Tym samym uchwała nie została przyjęta, gdyż w tym przypadku jest wymagana bezwzględna większość. Wcześniej radni nie zatwierdzili sprawozdania finansowego i z wykonania budżetu Miasta Radomia za 2020 rok, jak i nie udzielili prezydentowi wotum zaufania.

Sesja Rady Miejskiej. Foto: UM Radom

Jeśli chodzi o wotum zaufania, to przeciw było 15 radnych, a za głosowało 12 radnych. Prezydent Witkowski tak skomentował dzisiejszą sesję na swoim fanpage'u na Facebooku: - Kolejny raz radni PiS nie potrafili wznieść się ponad polityczne podziały. Nie wyciągnęli też wniosków z tego, co wydarzyło się w 2019 roku, kiedy to zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny uznały, że nieudzielenie absolutorium naruszyło prawo. Wielka szkoda, bo sytuacja finansowa miasta wymaga od nas wszystkich zgodnego współdziałania i mierzenia się zarówno ze skutkami kryzysu spowodowanego pandemią, jak i rozwiązywania problemów wynikających z niedofinansowania wielu obszarów. W 2020 roku z powody pandemii znacząco spadły nam wpływy z tytułu podatków PIT i CIT oraz ze sprzedaży biletów i Strefy Płatnego Parkowania. Jednocześnie z własnych środków dopłaciliśmy do edukacji 167 mln zł, do komunikacji miejskiej 57 mln zł, a do odbioru odpadów ponad 18 mln zł. Szanowni Państwo Radni, chowanie głowy w piasek nic tu nie da.

- Prezydent każdą taką decyzję będzie uważał za polityczną, ma do tego w pełni prawo. My jako radni podjęliśmy takie decyzje, głosowaliśmy. Ja wstrzymałem się od głosu, jeżeli chodzi o udzieleniu absolutorium, jeżeli chodzi o wotum zaufania, leży ono w gruzach na Struga. Dziś dotarła do nas informacja, że straż pożarna wydała negatywną opinię dotyczącą użytkowania hali. Ja jestem, nie wiem już, czy załamany czy zaskoczony, ale naprawdę prezydent po takiej decyzji powinien chyba schować się pod ziemię i nie udzielać żadnych komentarzy - powiedział natomiast Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych