Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Kurs podoficerski SONDA w 6. MBOT

dm, WOT 2021-07-01 12:23:00

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stale zwiększają swoje kompetencje. W miniony weekend 26 "terytorialsów" zdało egzamin wieńczący kurs podoficerski "SONDA", a co za tym idzie uzyskało awans na kaprali.

Egzamin zakończony sukcesem

Końcowy egzamin kursu podoficerskiego "SONDA" organizowanego przez 6MBOT przeprowadzony został w dniach 26-27 czerwca na terenie kompleksu wojskowego w Radomiu. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznego procesu szkolenia. Przystąpiło do niego 51 żołnierzy z trzech brygad WOT: 26 z południowego Mazowsza, 16 z Podlasia oraz 9 z brygady Kujawsko-Pomorskiej.

Wszyscy kandydaci zostali wystawieni na próbę. Aby zdobyć upragniony stopień wojskowy kursanci musieli przejść pozytywnie pisemny sprawdzian z wiedzy teoretycznej. Po przejściu badań lekarskich, przystąpić do sprawdzianu z wychowania fizycznego oraz do egzaminu z wiedzy praktycznej.

- Doceniamy zaangażowanie żołnierzy, a tym najbardziej ambitnym otwieramy ścieżkę do rozwoju i awansów - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT i dodaje: - Kursy takie jak “SONDA” to inwestycja w kapitał ludzki naszej brygady i budowanie silnych dowódczych filarów. Wszystkim gratulujemy i życzymy wytrwałości w dążeniu do pogłębiania swojej wiedzy i przekazywania jej kolejnym żołnierzom.

6 Mazowiecka BOT od momentu powstania już czterokrotnie organizowała kurs dla podoficerów. Łącznie wyszkolono i awansowano 126 żołnierzy OT.

Możliwość rozwoju atutem WOT

Atutem WOT jest wspieranie indywidualnych talentów i zainteresowań żołnierzy, co gwarantuje im rozwój osobisty. Piąty rodzaj sił zbrojnych oferuje również możliwości rozwoju zawodowego. Ci, którzy odkryli w sobie wojskowe powołanie, wyróżniają się w korpusie szeregowych mogą wziąć udział w kursie podoficerskich, a nawet oficerskim. Mają też możliwość przejścia do służby zawodowej.

Stosownie do posiadanych kwalifikacji i rodzaju zadań wykonywanych podczas pełnienia terytorialnej służby wojskowej, każdy Terytorials może być skierowany na kursy i szkolenia specjalistyczne. Między innymi są to kursy uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych (spycharko-ładowarki SŁ-34, uniwersalnej maszyny inżynieryjnej, piły spalinowej, elektrowni polowej, pompy wysokiej wydajności), kursy prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, czy kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) dający uprawnienia ratownika.

Właściwe zarządzanie kompetencjami i potencjałem żołnierzy jest kluczowe dla osiągania jak najlepszych efektów w całym procesie ich szkolenia. W WOT nadrzędnym zasobem są ludzie, ich pasje oraz zaangażowanie i energia.

6 Mazowiecka BOT sukcesywnie rośnie w siłę. Za chwilę jej szeregi będą liczyć blisko 2,2 tys. Terytorialsów. Mieszkańcy południowo-zachodniego Mazowsza, którzy są żołnierzami OT zachowują doskonały balans pomiędzy życiem osobistym, zawodowym, a służbą wojskową. Nie trzeba rezygnować z dotychczasowego życia, aby służyć Ojczyźnie i swojej lokalnej społeczności.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych