Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

KO w Radomiu: Idziemy do PE po środki dla Polski

dm, portalsamorzadowy.pl 2024-05-20 13:05:00

- Idziemy do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski, bezpieczeństwo dla naszego kraju, dobrą politykę senioralną oraz odbudowanie silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej - mówili w Radomiu politycy KO: Andrzej Halicki, Marzena Okła-Drewnowicz i Andrzej Domański.

Politycy Koalicji Obywatelskiej - europoseł Andrzej Halicki, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz i minister finansów Andrzej Domański - spotkali się w niedzielę z mieszkańcami Radomia.

Minister Domański apelował o udział w nadchodzących wyborach do PE. "Wciąż możemy dopisywać się do list wyborców. To bardzo istotne, żebyśmy pamiętali, że te wybory są o bezpieczeństwie Polski w silnej Unii Europejskiej" - mówił. Podkreślał, że wybory, które odbędą się 9 czerwca, będą "kluczowe" zarówno dla przyszłości Europy, jak i dla silnej pozycji Polski w UE.

W tym kontekście zwracał uwagę, że pozycja Polski w Unii była - jego zdaniem - w ostatnich latach systematycznie niszczona przez rząd PiS, co wywarło negatywne skutki dla naszych finansów, w tym m.in. wskazał na koszty wynikające z opóźnienia z przyjęcia KPO oraz "dewastację" finansów polskich samorządów.

"Razem z samorządowcami planujemy dużą reformę finansowania samorządów. Chcemy, żeby weszła w życie już od 1 stycznia 2025 r., aby każda jednostka samorządu terytorialnego była beneficjentem tej zamiany" - poinformował minister finansów. "Zależy nam na tym, aby finanse samorządów były odpolitycznione, aby skończyć z polityką tekturowych czeków, rozdawaniem pieniędzy swoim i pomijaniem tych jednostek samorządu terytorialnego, które są rządzone przez politycznych przeciwników" - dodał.

Europoseł Halicki zadeklarował, że kandydaci KO idą do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski i po bezpieczeństwo dla naszego kraju. "W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego powołamy stałą Komisję ds. Zdrowia, bo +Unia dla Zdrowia+, to hasło, które nam przyświeca" - powiedział.

Z kolei minister Marzena Okła-Drewnowicz podkreślała, że politycy KO idą do Parlamentu Europejskiego, aby budować dobrą, europejską i odpowiedzialną politykę senioralną. Przypomniała jednocześnie, że trwają dziś renegocjacje KPO. "W tym KPO wpisana jest opieka długoterminowa. Komisja Europejska bardzo mocno akcentuje jej ważność. My zdajemy sobie z tego sprawę i w ramach tych renegocjacji wpisujemy do KPO +Bon Senioralny+" - poinformowała.

Jak wyjaśniła, Bon Senioralny to narzędzie, dzięki któremu samorządy będą mogły zorganizować usługę wsparcia w miejscu zamieszkania na rzecz osoby starszej i potrzebującej pomocy, której bliscy pracują.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 posłów.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych