Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Wieczór poświęcony błogosławionemu księdzu Masze

dm 2022-02-23 15:19:00

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska" w Radomiu wraz z Wyższym Seminarium Duchownym zapraszają na wieczór poświęcony błogosławionemu księdzu Janie Masze.

26 lutego o godz. 17.00 w sali widowiskowej Resursy wystąpi Teatr Cordis z Jastrzębia-Zdroju, który wystawi spektakl pt. Hanik 1257. Przedstawienie opowiada o pracy i życiu księdza Machy, nazywanego Hanikiem, którego posługa duszpasterska trwała jedynie 1257 dni.

Wzruszająca opowieść o młodym śląskim kapłanie, który pomimo wojennej gehenny, odważnie kroczył przez życie. Oddany idei i temu, w co wierzył, a właściwie Temu, w którego wierzył, złożył ofiarę ze swego życia w imię miłości do bliźniego i Ojczyzny. Błogosławiony ksiądz Jan swoją heroiczną postawą oraz niestrudzoną działalnością na rzecz skrzywdzonych, na stałe zapisał się w kartach historii Polskiego Kościoła.

Hanik 1257 to widowisko teatru tańca współczesnego, które o błogosławionym opowie w nietypowy sposób. Za pomocą muzyki, światła oraz tańca wraz z artystami przeniesiemy się na Górny Śląsk lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Na scenie zobaczymy blisko 30 artystów, barwne stroje regionalne oraz oryginalną scenografię.

Sztuka, która swoją premierę miała we wrześniu ubiegłego roku to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Krótko po spektaklu organizatorzy zapraszają na pokaz ośmiominutowego filmu niemego z towarzyszeniem tapera, zrealizowanego w 1938 r., na którym dwukrotnie pojawia się ksiądz Macha. Film został uruchomiony dwa tygodnie po beatyfikacji kapłana. Konserwacji i digitalizacji poddali go specjaliści z Instytucji Filmowej Silesia Film.

Bezpośrednio po pokazie będzie można obejrzeć film dokumentalny wyreżyserowany przez Dagmarę Drzazgę pt. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Nagradzany na wielu festiwalach filmowych obraz, przybliża postać księdza Jana Machy, duszpasterza pomagającemu biednym rodzinom, które na skutek działań wojennych straciły ojców.

Za działalność w ruchu oporu Niemcy skazali go na śmierć. Został zgilotynowany w grudniu 1942 r.

Podczas sobotniego wieczoru będzie także możliwość obejrzenia wystawy o błogosławionym, przygotowanej przez Panteon Górnośląski w Katowicach.

Harmonogram:
Godz. 17.00 – Hanik 1257 – spektakl Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju
Godz. 18.00 – Projekcja archiwalnego filmu z bł. ks. Machą. Seans z towarzyszeniem tapera
Godz. 18.10 – Bez jednego drzewa las lasem zostanie – projekcja filmu dokumentalnego w reż. Dagmary Drzazgi Godz. 19.15 – Hanik 1257 – spektakl Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych