Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

Nowe dzieło w kolekcji ''Malczewskiego''

dm, muzeum.edu.pl 2021-11-19 12:12:00

O obraz pt. „Stare domy w Rynku” autorstwa Władysława Szczepana Szulca powiększyła się kolekcja dzieł Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obraz został zakupiony przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. – Chciałbym podziękować za ten dar panu marszałkowi. Jednocześnie ponownie proszę o przekazywanie pamiątek związanych z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w związku z naszym stuleciem. Niedawno zgłosiła się do nas jedna z radomianek, która chce przekazać muzeum obraz Haliny Hermanowicz – mówił dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

Obraz „Stare domy w Rynku” będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia. – To ważne, obraz pochodzi z 1925 roku, stanowi więc odzwierciedlenie w jaki sposób wyglądały w czasie międzywojennym kamienice Gąski i Esterki. Dynamika w kwestii pozyskiwania różnych dzieł jest w „Malczewskim” naprawdę duża i wierzę, że przy tej dobrej współpracy będziemy w stanie jeszcze więcej tych dzieł pozyskiwać – mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

- Obraz Władysława Szczepana Szulca jest świadectwem historii, tego jak rynek wyglądał. To bardzo ciekawe móc porównać to jak zmieniał się na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Sądzę, że będzie stanowił ciekawy punkt ekspozycji Muzeum Historii Radomia – mówił Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta Radomia.

Władysław Szczepan Szulc obraz przedstawiający kamienice Gąski i Esterki namalował w 1925 roku. - Artysta pochodzenia żydowskiego, w pewnym okresie związany był z Radomiem, pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei. Malował obrazy rodzajowe, widoki miejskich ulic, placów i architektury. W okresie międzywojennym współpracował z największym wydawcą pocztówek Polskim Towarzystwem Księgarni Kolejowych „Ruch” SP. AKC. Współpraca zaowocowała wydaniem serii pocztówek ilustrowanych jego obrazami – mówił Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii.

W zbiorach Muzeum znajdują się następujące pocztówki z widokami Radomia Władysława Szulca: Kościół Mariacki, Ulica Lubelska, Starostwo, Kościół Bernardynów od strony ul. Lubelskiej, Gmach Popijarski, Teatr „Rozmaitości”, Stare Domy w Rynku, Targ na Wale i Kościół Farny, Klasztor Pobernardyński od strony ul Długiej i Kościół Ewangelicki. Malował również Kielce, Szydłowiec, Krynicę Piotrków Trybunalski, Sulejów, Zaleszczyki, Druskienniki.

Kilka jego obrazów o tematyce radomskiej znajduje się w zbiorach prywatnych osób. Władysław Szulc wystawiał swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych