Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona

dm, UM Radom 2022-09-18 13:16:00

Barbara Woźniak, autorka książki „Niejedno” została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nagroda, którą ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Jest przyznawana za najlepszy debiut literacki rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim.

W tegorocznej edycji zostało nadesłanych prawie 100 propozycji. Laureatka otrzymała 40 000 tysięcy złotych i lornetkę nawiązującą do ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza, który przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence. 

- Bardzo się cieszę, że moja książka została doceniona. Chcę jeszcze raz przypomnieć o trudnej sytuacji opiekunów osób starszych, bo ta książka jest właśnie o tym. Nawiązując do ducha tej opowieści, do zawartych w niej rozważań na temat sprawiedliwego społeczeństwa, chcę zaapelować o utroskliwienie polityki, po to, aby w naszym kraju możliwe było godne chorowanie, godne opiekowanie się osobami bliskimi i godne umieranie - mówiła po otrzymaniu nagrody Barbara Woźniak. 

Z kolei rezydencję literacką czyli miesięczny pobyt w Vence na południu Francji kapituła przyznała Mateuszowi Pakule, autorowi książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

- Kiedy siedem lat temu ta nagroda startowała wydawało się, że porywamy się z motyką na słońce. Tymczasem dziś jest to jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wielu wspaniałych ludzi: członków kapituły czy przedstawicieli radomskiego biznesu. Za nami już siedem edycji i 600 zgłoszonych książek. A sama nagroda jest niezwykła. To wyciągnięta ręka do młodych twórców w momencie, kiedy ta pomoc jest im najbardziej potrzebna, czyli na początku literackiej drogi - mówił podczas uroczystej gali w Zespole Szkół Muzycznych wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami Nagrody są: Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a partnerem głównym Unidevelopment S.A. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski, Trend Glass, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Komentarze naszych czytelników

  • Radomiak czy lewak Gombrowicz

    2022-09-18 14:44:23

    A Witkowski w Częstochowie na meczu. Kultura taka u niego, że na Narutowicza nie bywa bo się kibiców boi. Prezes Radomiaka też powinien unikać tego darmozjada

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych