Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Suche powietrze zabija Twoje kwiaty

Materiał partnera 2020-08-31 08:51:00

Regularne podlewanie, właściwa ekspozycja, ochrona przed wiatrem to za mało, aby uchronić Twoją kolekcję kwiatów przed usychaniem? Przyczyna może tkwić w zbyt suchym otoczeniu, w którym przebywacie. W przypadku obniżenia wilgotności w pomieszczeniu, zapotrzebowanie na wodę uzupełniane jest poprzez chociażby odparowywanie wody z roślin. Dlatego też wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie zarówno w trakcie sezonu grzewczego, jak i latem, gdy w ruch idą klimatyzatory.

Wilgotność powietrza – dlaczego jest ważna

Wilgotność powietrza ma wpływ na wiele aspektów naszego samopoczucia na co dzień. Zbyt niska sprzyja senności, problemom z koncentracją i przemęczeniu. Nawilżenie otoczenia przekłada się również istotnie na kondycję układu oddechowego. Wysuszona śluzówka gardła i nosa pozbawiona jest naturalnej funkcji ochronnej. Włoski wyściełające błonę śluzową stają się suche i nie mogą w porę wychwytywać napływających zanieczyszczeń. Dlatego też częściej cierpimy z powodu chrypki, kaszlu czy infekcji górnych dróg oddechowych.

Z drugiej strony zbyt wysoka wilgotność może być równie szkodliwa. Przewilżone pomieszczenia sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, które również podrażniają układ oddechowy. Zarówno zbyt suche, jak i wilgotne otoczenie może szczególnie dawać się we znaki alergikom. Wysuszona śluzówka nie jest w stanie skutecznie walczyć z pyłkami roślin czy roztoczami kurzu. 

Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza?

Zgodnie z normą PN-78/B-03421 poziom wilgotności powinien wynosić w budynku nie mniej niż 30%. Optymalne dla organizmów wartości mieszczą się jednak w przedziale między 40, a 60%. Wiele budynków ma jednak problem z osiągnięciem takich wartości. Najgorzej sytuacja wygląda w nowoczesnych, klimatyzowanych biurach, bez możliwości otwarcia okien. W takich przypadkach poziom nawilżenie spada często poniżej 20%.

Wilgotność powietrza a kondycja roślin

Zbrązowiałe końcówki, jak i granice liści, suche, łamliwe łodygi to oczywiste sygnały braku odpowiedniego nawilżenia roślin. Dla wielu z nich, optymalny poziom wilgotności to 50-60%. Niektóre jednak wymagają nawet 80% wilgotności otoczenia. Z drugiej strony sukulenty wytrzymują przy nawilżeniu sięgającym 20%. Warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami poszczególnych roślin, aby stworzyć im w domu warunki jak najbliżej odpowiadające naturalnemu środowisku.

Jak dbać o wilgotność? – nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pomaga niewielkim kosztem utrzymywać właściwą wilgotność otoczenia. Wystarczy ustawić pożądany przez nas poziom nawilżenia, aby w niedługim czasie cieszyć się zdrowym powietrzem. Sprzęt pozwala też na bieżąco monitorować sytuację, a w razie potrzeby interweniować z poziomu przycisków na panelu sterowania lub aplikacji mobilnej (np. w modelu marki Klarta)

Wybierając nawilżacz powietrza do swojego domu, warto dopasować sprzęt do posiadanego metrażu. W tym celu, należy przyjrzeć się wydajności nawilżania, wyrażanej w ml/h. W artykule https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/nawilzacz-powietrza-top5 znajduje się zestawienie różnorodnych modeli, przeznaczonych do różnych powierzchni. W przedziale 300-500 zł możemy znaleźć propozycje urządzeń, które poradzą sobie doskonale np. na 40 m2.

Jak dbać o wilgotność? – domowe sposoby nawilżania

1.Rośliny doniczkowe

To jeden z najpopularniejszych domowych metod nawilżania. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż atrakcyjne dla oka kwiaty, upiększają pomieszczenia, będąc przy tym stosunkowo niedrogim sposobem na oczyszczenie i nawilżenie powietrza. Popularny bluszcz, który poprawia wilgotność, a jednocześnie pochłania benzen i formaldehyd. Zanokcica, fikus czy lipa pokojowa. Choć ładne, wszystkie te rośliny przegrywają pod względem skuteczności z profesjonalnymi urządzeniami.

2. Mokre ręczniki lub naczynia ceramiczne na grzejnikach

Sposób znany jeszcze dobrze naszymi babciom i dziadkom. Tani, powszechnie dostępny, umożliwiający stosowanie olejków eterycznych (naczynia kamionkowe), jest niestety niezbyt skuteczny.

3. Wietrzenie pomieszczeń

Wilgotność powietrza na zewnątrz jest wyższa aniżeli w środku, dlatego też regularne otwieranie okien to rozwiązanie skuteczne bez względu na porę roku. Otwierając okna zimą, wiele osób obawia się strat ciepła. Umiejętne wietrzenie mieszkań zakłada krótką, acz intensywną cyrkulację. 4-6 minut (maksymalnie ok. 10) z oknami otwartymi na przestrzał wystarczy, aby skutecznie wymienić powietrze w mieszkaniu. Z punktu widzenia nawilżenia, najlepszy efekt możemy osiągnąć zaraz po deszczu.

4. Otwarcie drzwi do łazienki podczas używania prysznica 

Kąpiel z użyciem prysznica wiąże się z większym parowaniem wody aniżeli w przypadku wanny. Otwarcie drzwi sprawi, iż para wodna może dotrzeć do sąsiadujących pomieszczeń. Efekt jest jednak bardzo krótki i ograniczony jedynie do najbliższej powierzchni.

Zaufaj dedykowanym urządzeniom

Przytoczone domowe metody utrzymywania wilgotności nie mogą się jednak równać ze skutecznością nawilżaczy powietrza. W sklepach znajdziemy różne rodzaje nawilżaczy powietrza.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych