Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Prawa pracowników sezonowych w UE

dm 2021-08-02 09:40:00

Podniesienie świadomości na temat praw i możliwości wsparcia pracowników sezonowych poszukujących pracy w państwach UE to główny cel kampanii informacyjnej pn. Prawa przez cały rok, prowadzonej przez Europejską Sieć Zatrudnienia EURES.

Każdego roku około 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim. − Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw, ale często ich nie znają. Ze względu m.in. na nieznajomość języków obcych, przepisów prawa pracy, zabezpieczenia społecznego oraz zasad BHP są oni szczególnie narażeni na nadużycia − wyjaśnia Wojciech Kamiński, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy W Warszawie.

Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców w zakresie istniejących praw i usług doradczych, Europejski Urząd ds. Pracy (ELA), we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi, sieciami unijnymi działającym na rzecz swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi, rozpoczął w czerwcu kampanię informacyjną na temat pracy sezonowej w UE i EFTA.

− Pracownicy sezonowi stanowią trzon podstawowych sektorów unijnej gospodarki, a my z przyjemnością wypełniamy naszą misję, wspierając ich − powiedział Cosmin Boiangiu, dyrektor wykonawczy Europejskiego Urzędu ds. Pracy. − Państwa członkowskie UE i partnerzy społeczni wiedzą, że mogą liczyć na Europejski Urząd ds. Pracy, jeśli chodzi o podnoszenie świadomości w zakresie praw i obowiązków oraz egzekwowanie przepisów unijnych i krajowych. Uczciwe zatrudnienie nie kończy się po sezonie – dodał urzędnik ELA.

W Polsce kampania jest realizowana przede wszystkim przez sieć EURES, w ramach której działania informacyjne prowadzone są przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wspólnie z wojewódzkimi i powiatowymi urzędami pracy oraz Ochotniczymi Hufcami Pracy. Chodzi głównie o dotarcie do pracowników sezonowych w branży rolno–spożywczej.

W ramach kampanii sieć EURES uruchomiła od połowy lipca br. spotkania informacyjne, warsztaty, prelekcje, webinaria on-line, filmy, plakaty, ulotki oraz publikacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Dzięki temu osoby zainteresowane pracą za granicą otrzymują przydatne informacje na temat warunków pracy i zabezpieczenia społecznego oraz usług sieci EURES, w tym poszukiwania bezpiecznej pracy na terenie Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje o kampanii można znaleźć na stronach: eures.praca.gov.pl oraz ela.europa.eu/campaigns/rights-for-all-seasons Kampania potrwa do końca października 2021 roku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych