Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Odżywka białkowa - źródło protein w diecie sportowca

Artykuł sponsorowany 2023-05-08 15:57:00

Odżywka białkowa to suplement diety, o którym na pewno słyszał każdy miłośnik aktywnego trybu życia. To źródło łatwo przyswajalnego białka, które cieszy się popularnością szczególnie wśród osób skupiających się na rozbudowie masy mięśniowej. Preparaty proteinowe mogą sprzyjać zwiększeniu masy, a także przyspieszać regenerację po zakończeniu wysiłku fizycznego. Ponadto mogą okazać się pomocne również wśród osób stosujących diety redukcyjne. Czym jest odżywka białkowa i jakie są jej rodzaje? Kto powinien rozważyć stosowanie odżywki białkowej i jaki preparat wybrać?

Czym jest odżywka białkowa?

Białko, to obok tłuszczu i węglowodanów, makroskładnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To związek, który w ustroju pełni przede wszystkim funkcję budulcową, jednak może również uczestniczyć w procesach metabolicznych i stanowić źródło energii oraz wpływać na pracę układu odpornościowego.

Odżywka białkowa (np. https://ostrovit.com/pl/menu/odzywki-bialkowe-18776.htmlto natomiast suplement diety, który stanowi źródło cennego i łatwo przyswajalnego białka. To preparat, który dostarcza do ustroju przede wszystkim proteiny, jednak niekiedy zawiera również inne, istotne składniki, które mogą wspierać pracę organizmu. W odżywkach proteinowych można znaleźć również węglowodany, tłuszcze, witaminy czy składniki mineralne.

Osoby aktywne fizycznie wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko, ze względu na proces treningowy, rozbudowę masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej. Dlatego też odżywki białkowe są najczęściej wykorzystywane przez sportowców, którzy potrzebują dodatkowego źródła protein w codziennej diecie, aby zaspokoić zwiększone potrzeby organizmu.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Dostępnych jest wiele różnych preparatów białkowych, a dobór odpowiedniej odżywki zależy od indywidualnych predyspozycji sportowca, a także od celów treningowych i upodobań osoby aktywnej fizycznie.

Najczęściej można się spotkać z suplementami bazującymi na białku serwatkowym (np. https://ostrovit.com/pl/menu/bialka-serwatkowe-18859.html), czyli proteinach pochodzenia zwierzęcego. Spośród odżywek białkowych z serwatki, wyróżnić można trzy rodzaje preparatów, a mianowicie:

 • izolat białka serwatkowego, czyli produkt wysokiej jakości, który zawiera zwykle 90-95% czystego białka, np. OstroVit Whey Protein Isolate 700 g malinowy,

 • hydrolizat białka serwatki - preparat otrzymywany metodą hydrolizy enzymatycznej, który wyróżnia się wysoką zawartością czystego białka, która może sięgać nawet 100%,

 • koncentrat białka serwatki, czyli suplement powstały w wyniku procesu mikrofiltracji, który zawiera 70-80% czystego białka, np. OstroVit STANDARD WPC80.eu 900 g borówkowy.

Ponadto dużą popularnością cieszą się również odżywki białkowe, takie jak:

 • białko kazeinowe, zwane odżywką nocną, którego proces trawienia i wchłaniania zachodzi znacznie wolniej niż w przypadku preparatów bazujących na białku serwatki, np. OstroVit Kazeina Micelarna 700 g,

 • albumina jaja, czyli proteiny pozyskiwane z białka jaja kurzego, które wyróżniają się świetną rozpuszczalnością i mogą być stosowane przez osoby borykające się z nietolerancją laktozy,

 • białko wołowe, czyli produkt o znakomitej przyswajalności, który również może stanowić alternatywę dla osób, które nie tolerują laktozy i kazeiny, np. OstroVit Beef Protein 700 g,

 • białko wegańskie, np. białko sojowe - stanowi odżywkę białkową pochodzenia roślinnego, która jest świetnym rozwiązaniem dla wegetarian i wegan; zawiera ok. 80% czystego białka, np. OstroVit Białko Sojowe VEGE 700 g.

Odżywka białkowa - dla kogo?

Po odżywki białkowe najczęściej sięgają sportowcy, ponieważ proteiny mogą nie tylko wspierać regenerację organizmu po zakończeniu treningu, ale również mogą korzystnie oddziaływać na rozrost tkanki mięśniowej i zwiększenie efektywności wykonywanych ćwiczeń.

Jednak preparaty białkowe nie są przeznaczone wyłącznie dla osób aktywnych fizycznie. Po suplementy proteinowe mogą sięgać również inni, np. osoby borykające się z niedoborami białka w codziennej diecie. Szeroki asortyment odżywek białkowych można znaleźć m.in. w oficjalnym sklepie OstroVit.

Komentarze naszych czytelników

 • Od Janusa Kowalskiego

  2023-05-09 13:52:13

  Pedofile kościelni mają swoja receptę na odżywczą dietę.  Prosto z fiuta. Im młodszy tym mniej zatruta. Ciągną druta. Tylko nie mów tego nikomu w jakim pisowskim domu dopada ich pokusa. 

 • Od Janusa Kowalskiego RADOM to PiS z Lucjanem

  2023-05-09 13:52:36

  Pedofile kościelni mają swoja receptę na odżywczą dietę.  Prosto z fiuta. Im młodszy tym mniej zatruta. Ciągną druta. Tylko nie mów tego nikomu w jakim pisowskim domu dopada ich pokusa. 

 • Od Janusa Kowalskiego RADOM to PiS z Lucjanem.

  2023-05-09 13:53:04

  Pedofile kościelni mają swoja receptę na odżywczą dietę.  Prosto z fiuta. Im młodszy tym mniej zatruta. Ciągną druta. Tylko nie mów tego nikomu w jakim pisowskim domu dopada ich pokusa. 

 • Od Janusa Kowalskiego RADOM to PiS z Lucjanem..

  2023-05-09 13:54:32

  Pedofile kościelni mają swoja receptę na odżywczą dietę.  Prosto z fiuta. Im młodszy tym mniej zatruta. Ciągną druta. Tylko nie mów tego nikomu w jakim pisowskim domu dopada ich pokusa.  Stąd takie PiSpasione jak u Kaczyńskiego brzuch.  Interes w ruchu i ruch w interesie. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych