Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Elektryczne hulajnogi zmorą dla pieszych

dm, TVP3 Warszawa 2021-11-14 11:51:00

Miały usprawnić poruszanie się po mieście, ale stały się zmorą dla pieszych. Radom ma problem z hulajnogami, a wszystko przez ich niedbałe parkowanie. Pojazdy porzucane są na chodnikach, stanowiąc poważne zagrożenie dla osób starszych i niewidomych.

Fot.: Pixabay/Surprising_Shots

Elektryczne hulajnogi w krótkim czasie zrobiły w Radomiu prawdziwą furorę. Korzystają z nich zarówno młodsi jak i starsi. Niestety osoby wypożyczające pojazdy nagminnie zostawiają je w przypadkowych miejscach, uprzykrzając życie przechodniów, zwłaszcza niepełnosprawnych.

- One są najczęściej porzucane, nawet nie stoją, tylko są rzucane, jeżeli ktoś idzie nocą, to jest naprawdę źle - przyznają radomianie zapytani przez reporterkę TVP3 Warszawa. - Idzie się ulicą i hulajnogi stoją na środku chodnika. Zdarzyło mi się spotkać niewidomą osobę, która po prostu nie była w stanie przejść przez chodnik - przyznała kolejna osoba. - Nie powinny tak stać na środku, bo nie można przejść. Z dziećmi się chodzi, można się przewrócić, a ludzie starsi na przykład, też nie widzą, i tez mogą sobie coś takiego złego zrobić - zauważył kolejny rozmówca TVP3 Warszawa.

Z procederem walczy Straż Miejska, która odholowuje porzucane hulajnogi, a sprawców karze mandatami. Ich ustalenie nie jest łatwe, ale możliwe. - Wysyłamy do firm, które wypożyczają takie hulajnogi zapytania kto był ostatnim użytkownikiem i kto mógł taką hulajnogę w takim miejscu zostawić. Normalnie prowadzimy postępowania, jak w sprawie o wykroczenie - powiedział Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Niewłaściwe parkowanie to jedno. Kolejny problem to to, że legalnie parkować nie ma gdzie, bo w mieście nie ma specjalnych stref dla hulajnóg. - Takie systemy wyznaczono między innymi w Warszawie, w Lublinie. Jest podpisana umowa, są wyznaczone miejsca, gdzie te hulajnogi można zostawiać i jest zachowane jakieś minimum porządku - przyznał Sebastian Pawłowski ze stowarzyszenia „Bractwo Rowerowe”.

Za porzucenie hulajnogi na chodniku, w sposób utrudniający ruch grozi 100 zł mandatu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych