Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Czy język niemiecki jest trudny?

Artykuł sponsorowany 2021-12-28 11:30:00

W wielu szkołach w Polsce język niemiecki jest drugim, obok języka angielskiego, przedmiotem językowym. Czasami uczniowie mają wybór, jakiego chcą się uczyć, w innych przypadkach niemiecki jest im narzucony z góry. Często jednak spotkać się można z opinią, że mowa Goethego i Schillera nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, jeśli idzie o naukę wśród obcokrajowców. Czy język niemiecki jest trudny w rzeczywistości, a może to tylko taka szkolna wymówka?

Nauka języka niemieckiego w Polsce

Polacy najczęściej po raz pierwszy spotykają się z zawiłościami języka niemieckiego na poziomie szkolnym. Jeśli głównym językiem w szkole jest angielski, niemiecki może być wprowadzony jako dodatkowy od klasy siódmej szkoły podstawowej. Kontynuacja nauki trwać będzie wówczas przez całą szkołę średnią.

To właśnie przez przymus nauki niektórzy uczniowie uważają, że język niemiecki jest trudny. Fakt, nie każdy powinien się go uczyć. Często wymagający nauczyciele nie są też w stanie sprawić, by przedmiot ten stał się bardziej przyjazny uczniowi. Jeżeli szukasz nauczycieli, którzy z pasją i zaangażowaniem potrafią nauczyć języka niemieckiego, znajdziesz ich na tej stronie.

To właśnie zajęcia indywidualne lub grupowe z wykwalifikowanym lektorem czy korepetytorem mogą okazać się kluczowe w pomocy z niemieckim. Czasami wystarczy, by ktoś wyjaśnił pewne zagadnienia w bardziej przystępny sposób. Wówczas nawet niesławne rodzajniki der, die, das staną się jasne i klarowne!

Warto wypróbować zatem nieco innego podejścia do nauki niemieckiego. Język ten wcale nie jest tak trudny, jak się wydaje. Dzięki współpracy z właściwym nauczycielem, każdy uczeń ma szanse na lepsze oceny i zrozumienie mowy naszych zachodnich sąsiadów.

Co jest trudnego w języku niemieckim?

Jest takie powiedzenie, Übung macht den Meister, a więc „ćwiczenie czyni mistrza”. Niemcy doskonale wiedzą, że tylko ciągłe powtarzanie i doskonalenie się stanowi prawdziwą drogę do perfekcji. Jeżeli chcesz nauczyć się niemieckiego do porządku, pamiętaj, że sukces osiągniesz dzięki samozaparciu i ambitnej pracy. Korzystając z tej rady, będziesz miał możliwości lepiej poznać i zrozumieć nawet najtrudniejsze pojęcia z tego języka.

Co jest takiego trudnego w języku niemieckim? No cóż, zobaczmy, co może stanowić przeszkodę dla Polaków:

• Rodzajniki. Na pewno każdy, kto uczył się niemieckiego, prędzej czy później „poległ” na słynnych der, die, das. Podobnie jak w polskim, rzeczowniki niemieckie posiadają rodzaje. Określone są one właśnie rodzajnikami. Dodatkowo, rodzajniki te deklinuje się, a więc odmienia przez przypadki. Stąd: „mam samochód” to Ich habe das Auto, ale „jadę autem” to już Ich fahre mit dem Auto.

• Składnia. Szyk wyrazów w zdaniu może napsuć krwi nawet najlepszym uczniom. Prawda, składnia niemiecka nie należy do najbardziej intuicyjnych. Trzeba się jednak przestawić na nietypowy układ wyrazów w zdaniach z dopełnieniem i bez niego. Na szczęście szyk może być przestawny i dość elastyczny, co trochę ułatwia ogarnięcie tematu.

• Fonetyka. Wymowa niemieckich wyrazów to również częsty problem, z jakim borykają się polscy uczniowie. Dyftongi, umlauty, nieme r. Kiedy jednak pokonamy pierwsze opory względem języka, okaże się, że nie wszystko musi tutaj brzmieć tak strasznie. Wbrew pozorom, język Schillera i Goethego jest melodyjny i brzmiący.

No i jak, naprawdę ten język niemiecki jest taki trudny? Nie! Wystarczy, że pokonasz barierę przed uczeniem się, wspomożesz się współpracą z korepetytorem, a reszta potoczy się sama. Powodzenia, viel Glück

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych